Na konkursowych fotografiach bytomianie mogli oglądać dawny Rozbark oraz jego mieszkańców podczas dzisiejszego wernisażu wystawy “Rozbarczanie na Starej Fotografii”. Ekspozycja powstała przy okazji konkursu, który organizowany był latem. Podczas wernisażu ogłoszona została lista zwycięzców.

Na zdjęciach można było zobaczyć procesję Bożego Ciała, kawalerów z Rozbarku, pielgrzymkę na Górę św. Anny, mieszkańców w strojach rozbarskich, a nawet świniobicie. Fotografie podzielone zostały na 3 kategorie: przedwojenne i wojenne, powojenne do 1960 oraz najnowsze wykonane po 1960 roku. Na konkurs trafiło ponad 200 fotografii, a część z nich pochodzi z nieudostępnianych wcześniej prywatnych albumów rodzinnych mieszkańców Rozbarku.

„Rozbarczanie na starej Fotografii” to projekt mający na celu przybliżenie mieszkańcom historii jednej z najstarszych dzielnic Bytomia przy użyciu starych fotografii, udostępnionych z prywatnych zbiorów. Większość fotografii pierwszy raz opuściła rodzinne albumy, aby przypomnieć historię miejsca, w którym dziś mieści się Teatr Rozbark oraz jego okolice. Cel tego projektu to integracja lokalnej społeczności oraz międzypokoleniowe spotkanie.

Pomysłodawcą konkursu i wystawy był Leon Wostal - kolekcjoner pamiątek, pasjonat historii i współautor publikacji o historii lokalnej i regionalnej. Organizatorem był Teatr Rozbark, który zrealizował wydarzenie z pomocą finansową Muzeum Historii Polski udzieloną w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Wystawę można podziwiać przed głównym wejściem do Teatru Rozbark.

WYNIKI:

Kategoria przedwojenna
I miejsce dla pani Doroty Nowickiej za zdjęcie pt. "Feliks Przondziono na pl. Akademickim.”
II miejsce dla pani Doroty Nowickiej za zdjęcie pt.. "Maria i Marta Przondziono oraz służąca przy krowie, ul. Stawowa"
III miejsce dla pana Rafała Pietrzyka za zdjęcie pt. "Skat" wykonane przez zakład Foto Fiała

Wyróżnienia
Z bardzo bogatej kolekcji zdjęć pani Doroty Nowickiej, kilka otrzymało wyróżnienia: Fotografia pt. "Procesja Bożego Ciała na Rozbarku, ul. Alojzjanów lub ul. Musialika”
Fotografia pt. "Pani Pietrek z domu Paszka” Fotografia pt. " Kawalerowie z Rozbarku. Od prawej: Piotr i Feliks Krenciszek”
Fotografia pt. "Pielgrzymka Rozbarczan na Górę św. Anny, 1933 r.”

Kategoria powojenna
I miejsce dla pani Doroty Nowickiej za zdjęcie "Dorota Nowicka w stroju rozbarskim, po 1946 r.",
II miejsce dla pani Doroty Nowickiej za zdjęcie "Dorota Nowicka na świniobiciu"
III miejsce dla pani Doroty Nowickiej za zdjęcie "Marta Krenciszek podczas przywitania pątników z pielgrzymki na Górę św. Anny”

Kategoria po 1960 roku
I miejsce dla pana Rafała Pietrzyka za zdjęcie ”KWK Rozbark. Solidarność”.
II miejsce dla pani Doroty Nowickiej za zdjęcie "Pielgrzymka do Piekar Śląskich, lata 60-te", pochodzącej ze zbiorów rodzinnych
III miejsce dla pani Marioli Grucy za zdjęcie ”Święto Pierwszego Maja. Idziemy na pochód".

Wyróżnienia
Dla pani Marioli Grucy za zdjęcie "Ul. Konopnickiej 25a widok na ul. Kochanowskiego. W tle widać stare warsztaty kolejowe."
Dla pani Barbary Kaul za zdjęcie ”Praca w czynie społecznym klasy gastronomicznej. Październik 1978 r."