Marcin Gros, który występuje pod pseudonimem Grosu, rapuje głównie o Bytomiu, Górnym Śląsku. W teledyskach wykonawcy zobaczyć można okolice Stroszka, Szombierek, Miechowic, czy Bobrka.

Śląska tożsamość

W tym roku ukazała się najnowsza płyta bytomianina zatytułowana „Medium”. Album promuje między innymi wideoklip „Diament”, który zobaczyć można w serwisie internetowym YouTube. Teledysk został nakręcony na Osiedlu Generała Jerzego Ziętka oraz częściowo w Szombierkach. Grosu rapuje w towarzystwie swojej córeczki, wychwalając Górny Śląsk, używając gwary śląskiej, jak również języka polskiego.

- Jestem lokalnym patriotą. Urodziłem się tutaj, mieszkam w Bytomiu i bardzo doceniam śląską tożsamość. Sporo poświęcam w swoich tekstach trudnej górniczej pracy, klimatowi, jaki jest na Górnym Śląsku. Wychowałem się w pobliżu kopalni, w mojej rodzinie wiele osób pracowało na grubie - mówi Grosu, który na co dzień pracuje na poczcie w Zabrzu przy sortowaniu paczek.

- Chociaż Górny Śląsk się zmienia, wciąż otacza nas sporo industrialnych czy postindustrialnych budynków. Lubię takie klimaty. Kręciłem już teledyski na Stroszku, w Karbiu, Miechowicach, m.in. pokazując kolejkę wąskotorową, bytomskie Dolomity i Elektrociepłownię Szombierki - dodaje.

r

To nie bele kaj

„Dźwigna to”, „To nie bele kaj”, „Kultura Wydobycia”, "Atari", to część utworów, które znalazły się na płycie „Medium”. Czy po śląsku trudno się rapuje? - Łatwiej w języku polskim, ale lubię rapować po śląsku, bo to wyzwanie. Warto dbać o śląski, pielęgnować go. Chociaż wiadomo, że trudno przebić się z takimi tekstami poza region. Przy płycie pomogło mi również wielu gości m.in. DJ HWR, HK Rufijok, Adoka, Kieron, Wąski z Wydobycia, to też chłopaki stąd - odpowiada Grosu, który nagrywa muzykę już od dwóch dekad, ale koncertuje tylko na Górnym Śląsku. - Ostatnio wystąpiłem gościnnie w chorzowskiej Leśniczówce, frekwencja była dobra, fajnie się wszyscy bawiliśmy. Przy okazji zapraszam na kolejny koncert do Leśniczówki, który odbędzie się 22 października - mówi raper, który myśli już o kolejnym projekcie, wciąż promując niedawno wydaną płytę.

k

Regionalna kolaboracja

- Z okazji zbliżającej się Barbórki nagrywamy nowy teledysk razem z dwoma górnikami/raperami Egon + Żebro, z kopalni miedzi KGHM Lubin. To kawałek, który łączy dwa regiony, Górny i Dolny Śląsk. Na klipie będzie widać między innymi Elektrociepłownię Szombierki oraz byłą kopalnię Powstańców Śląskich - tłumaczy.