Jak otworzyć franczyzę. Doradztwo dla początkujących franczyzobiorców

3 min czytania
Jak otworzyć franczyzę. Doradztwo dla początkujących franczyzobiorców

Jeśli rozważyłeś plusy i minusy tego typu biznesu i mimo to zdecydowałeś się na otwarcie franczyzy, pomoże Ci w tym nasz artykuł. Prześledzimy wszystkie etapy otwierania biznesu franczyzowego i podpowiemy, na co początkujący franczyzobiorca powinien zwrócić szczególną uwagę.

Co to jest franczyza?

Załóżmy, że jesteś pasjonatem zakładania własnego biznesu. Masz pieniądze na założenie firmy, ale przeraża Cię ryzyko utraty wszystkiego z dnia na dzień z powodu braku doświadczenia. Nie wiesz tylko, od czego zacząć: od pomysłu na biznes? od planu marketingowego? Czas pokazał, że w naszym kraju ponad 80% nowych firm kończy działalność w ciągu pierwszych pięciu lat. Jednak początkujący przedsiębiorca wciąż może zabezpieczyć swój biznes: wystarczy, że podpisze umowę z franczyzodawcą i zostanie franczyzobiorcą lub użytkownikiem marki.

Franczyza to umowa, którą właściciel marki oferuje przedsiębiorcy

W ten sposób nawet najbardziej niedoświadczony biznesmen może otworzyć firmę pod szyldem uznanej marki, nie martwiąc się o ryzyko. Wyobraźcie sobie: będziecie używać logo znanej polskiej lub zagranicznej firmy, która od dawna jest obecna na rynku konsumenckim. Ponadto będziesz miał wsparcie prawdziwych koryfeuszy biznesu i będziesz mógł korzystać ze wszystkich opracowanych przez nich strategii i technologii.

Jeśli nie dysponujesz dużymi środkami finansowymi i nie oczekujesz dużej inwestycji, to powinieneś zwrócić uwagę na ten rodzaj franczyzy, np. bezpośrednią. Ułatwia to wejście na rynek przy minimalnej inwestycji. Jeśli kupisz franczyzę bezpośrednią, otrzymasz prawo do otwarcia jednego lub więcej biur w tym regionie.

Możesz wybrać najbardziej korzystny i dogodny dla Ciebie rodzaj współpracy z franczyzodawcą:

  • Standardowa franczyza jest idealna dla początkujących przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność. Ten rodzaj współpracy zakłada, że franczyzodawca bierze się pod skrzydła” nowo powstałego franczyzobiorcy. Właściciel praw autorskich z miłością udzieli Ci wsparcia na wszystkich etapach otwierania sprawy, ale będzie wymagał nieprzerwanego przestrzegania standardów firmy.
  • Darmowa franczyza powinna spodobać się bardziej doświadczonym inwestorom. Jeśli jesteś doświadczonym przedsiębiorcą i chcesz szybko wypromować swój biznes na rynku to ten rodzaj współpracy jest dla Ciebie. W nim zasady dla franczyzobiorcy są określone warunkowo, więc nadal masz możliwość pełnego posiadania własnego biznesu.
  • Franczyza z wymianą jest odpowiednia dla tych przedsiębiorców, którzy mają już własną bazę dostawców lub moment wyboru produktów i sprzętu jest fundamentalny. Jeśli jesteś właścicielem np. przedsiębiorstwa produkcyjnego - małej fabryki w odległym regionie kraju, to ten rodzaj współpracy najlepiej pasuje do Twojego biznesu.
  • Innym rodzajem franczyzy jest biznes pod klucz . Jest to najłatwiejszy sposób, aby franczyzobiorcy zaczęli dużo i szybko zarabiać. Ten rodzaj współpracy wymaga jednak od początkującego przedsiębiorcy ogromnych inwestycji. W rzeczywistości otrzymujesz całkowicie gotowy biznes z całą niezbędną dokumentacją.

Przed zawarciem umowy określ, jakiego rodzaju współpracy dotyczy ta lub inna franczyza. Umowy franczyzowe - sprawdź także, jakie elementy powinna zawierać umowa franczyzy.

Doradztwo franczyzowe

Po zawarciu umowy stajesz się pełnoprawnym członkiem rodziny” swojego franczyzodawcy i możesz bezpiecznie korzystać ze wszystkich przywilejów właściciela biznesu sieciowego. Franczyzodawca zapewni Ci specjalistę lub nawet zespół specjalistów, którzy teraz pomogą Ci i doradzą we wszystkich kwestiach ekonomicznych, prawnych i ekonomicznych.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktybytom_kf