Tradycyjne święto górników - Barbórka to szczególny dzień dla wszystkich pracowników kopalń i zakładów wydobywczych. W Dniu Górnika odbywają się uroczystości w kopalniach, akademie oraz przemarsze górników. W tym roku z powodu wciąż panującej epidemii koronawirusa, rosnącej liczby zachorowań w całym kraju, zrezygnowano z uroczystości, ograniczając je do minimum, między innymi organizując msze w intencji górników i pracowników kopalń oraz ich rodzin, a także upamiętniając górników, którzy zginęli w kopalniach. W naszym mieście ten wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników kopalń i ich rodzin uczciła również Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” im. Józefa Słodczyka, rozpoczynając obchody barbórkowe, górniczą pobudką.

Barbórka w Bytomiu - Górnicza Pobudka w wykonaniu Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” im. Józefa Słodczyka

Dzień Górnika jest obchodzony nie tylko na Górnym Śląsku, ale również w innych regionach naszego kraju. Barbórkę świętują także między innymi: górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud cynku i ołowiu, miedzi oraz soli, a także zakładów wydobywczych nafty i gazu. W wielu miastach, ale zwłaszcza na Górnym Śląsku odbywają się tego dnia liczne uroczystości, msze w intencji górników, spotkania w gronie braci górniczej, ale również z dziećmi w przedszkolach i szkołach, gdzie górnicy opowiadają o swojej pracy. Warto podkreślić, że tradycja obchodzenia Barbórki pojawiła się w Polsce już w XIV wieku.

W naszym mieście o Dniu Górnika przypomnieli członkowie Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” im. Józefa Słodczyka, ale również odbyła się msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach w intencji górników i ich rodzin, w której wziął udział zastępca prezydenta Bytomia Waldemar Gawron. Z kolei z byłymi górnikami KWK „Rozbark” spotkał się w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku przy ul. Kochanowskiego prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.