Wiele osób szukając działki pod budowę domu wybiera takie lokalizacje, gdzie teren jest już odpowiednio uzbrojony. To oznacza, że działki są już podłączone przynajmniej do prądu, wody i kanalizacji, a najlepiej też gazu. Nadal na rynku jest jednak spora oferta działek nieposiadających pełnego uzbrojenia. Czy problemem musi być brak przyłącza wody na działce lub chociażby w ulicy? Zdecydowanie nie. W tym artykule wyjaśnimy jak zbudować własną studnie na działce.

Czy każdy może zbudować studnię na swojej działce?

Zgodnie z prawem budowlanym każdy nowo powstały budynek powinien mieć możliwość podłączenia do sieci wodnej i kanalizacyjnej. Jeśli w danym miejscu nie ma jeszcze takiej technicznej możliwości to można na takiej działce wywiercić własną studnie oraz zbudować oczyszczalnie ścieków lub szambo. Wymagana jest jednak opinia z przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego, które potwierdzi, że, z uwagi np. na zbyt dużą odległość działki od sieci przedsiębiorstwo, nie da rady wykonać przyłącza wody.

Prawo budowlane nie tylko ogranicza to, kiedy można postawić własną studnię, ale również określa dokładne warunki gdzie może powstać odwiert. Zgodnie z prawem muszą być zachowane odpowiednie odległości od granicy działki, najbliższych rowów, zbiorników do gromadzenia nieczystości oraz budynków inwentarskich czy wybiegów do zwierząt hodowlanych. Wymogi te dotyczą źródeł wody pitnej, i mają zapewnić bezpieczeństwo spożywania takiej wody. Jednak nawet przy spełnieniu wszystkich wymogów ustawowych, po budowie studni, warto dla własnej informacji sprawdzić jakość wydobywanej wody w sanepidzie lub specjalistycznym laboratorium.

Więcej szczegółów znajdziesz na https://geolog.pl/

Jak zabrać się za budowę studni?

Zgodnie z prawem zwykle nie ma konieczności pozyskiwania żadnych zezwoleń na budowę studni. Prawo budowlane tego nie wymaga, ale są pewne sytuacje, kiedy trzeba uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Dzieje się tak gdy studnia ma mieć ponad 30 metrów głębokości, a jednocześnie przewidywany pobór ma być większy niż 5 metrów sześciennych na dobę.

Najtrudniejszą kwestią podczas budowy studni jest znalezienie odpowiedniego miejsca na odwiert. Nawet na jednej działce wody gruntowe mogą być położone na bardzo różnych głębokościach. Właśnie dlatego miejsce odwiertu powinien wskazać nam geolog. Fachowiec przed wykonaniem odwiertów wykona badania geotechniczne, i na ich podstawie określi, jak kształtuje się poziom wód głębinowych na terenie danej działki.

Geolog prowadzi też kompleksowe usługi, to znaczy, że nie tylko wskaże najlepsze miejsce na odwiert pod studnie, ale zajmie się też wszystkimi technicznymi aspektami. Wykona odwiert oraz dostosuje technologie poboru wody, tak by była najbardziej efektywna i dostosowana do wymogów, czy to gospodarstwa domowego, czy to przydomowych upraw. Wykonanie takiego odwiertu to inwestycja, która dość szybko się zwraca. W odróżnieniu od poboru wody z sieci wodno-kanalizacyjnej, woda z własnego ujęcia kosztuje kilkakrotnie mniej. Jest to szczególnie opłacalne jeśli przy domu planowany jest spory teren zielony.