Wymieniona na wzór oryginalnej zielona stolarka okienna, wyczyszczona, odnowiona cegła i uporządkowany teren wokół obiektu. Tak z zewnątrz prezentuje się wyjątkowej urody budynek przyparafialny przy ul. Konstytucji 26, który przeszedł całkowitą metamorfozę w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji.

Obecnie działa tam Klub Seniora im. św. Józefa, którego wizerunek w postaci płaskorzeźby umieszczono w jednym z zamurowanych przed laty okien.

Generalny remont przyparafialnego budynku przy parafii Świętej Rodziny trwał niecałe 6 miesięcy, a zakres wykonanych tam prac robi ogromne wrażenie. Fakt ten jednak nie dziwi, bo inwestycję realizowała krakowska firma budowlano-konserwatorska „DES”, która ma na koncie tak karkołomne przedsięwzięcia jak odbudowa oficyny pałacu Tiele-Winckerów w Miechowicach czy nowo wyremontowany zabytkowy gmach Młodzieżowego Domu Kultury nr 1.

- Aby budynek mógł służyć mieszkańcom naszej dzielnicy, potrzebny był jego kompleksowy remont. Do lat 80. mieszkał tu kościelny i organistka. Po ich wyprowadzce budynek stał i niszczał około 30 lat. Staraliśmy się zabezpieczać go przed całkowitą degradacją, ale dopiero po uzyskaniu dotacji z OSI mogliśmy przystąpić do konkretnych działań - mówi ks. Dariusz Pietraś, proboszcz parafii św. Rodziny.

Budynek przyparafialny przy ul. Konstytucji 26

Gdzie historyzm przenika nowoczesność

We wniesionym na początku XX wieku budynku w stylu historyzmu do remontu było absolutnie wszystko. I tak wymienione zostały stropy, wszystkie instalacje elektryczne, wodno- kanalizacyjne, osuszono i ocieplono ściany oraz fundamenty budynku. Pilnego remontu wymagał także przeciekający dach, który ostatecznie wymieniono na nowy.

- Największym wyzwaniem było dla nas tak zaprojektować tę przestrzeń, aby była jak najbardziej funkcjonalna. Zależało nam także na odrestaurowaniu charakterystycznej dla tego stylu klatki schodowej i możliwie najlepszym dostosowaniu budynku pod względem jego dostępności dla osób z niepełnosprawnościami przy zachowaniu jego historycznej struktury - mówi Grzegorz Pronobis, projektant, właściciel pracowni architektonicznej Pronobis Studio, gdzie powstały także projekty przebudowy Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 i ul. Dworcowej.

Ponadto budynek został wyposażony w pętlę indukcyjną, czyli system wspoma­gania słuchu, umożliwiający osobie niedosłyszącej dostęp do informacji o budynku poprzez aparat słuchowy.

Ekologicznie i z perspektywą na przyszłość

Przy projektowaniu i adaptacji przyparafialnego budynku pomyślano także o nowoczesnym systemie ogrzewania - panelach fotowoltaicznych oraz pompie ciepła. - Takie rozwiązania zapewnią nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne użytkowanie obiektu - mówi ks. Dariusz Pietraś.

Warto dodać, że podczas projektowania i remontu obiektu, wzięto pod uwagę możliwość dobudowania do istniejącej bryły nowego obiektu. - Niezależnie od tego jakie projekty będą tu realizowane w przyszłości, jest to przede wszystkim miejsce spotkań dla mieszkańców Bobrka, przestrzeń, której wcześniej nie mieli i niejednokrotnie zwracali na to uwagę podczas prowadzonych przed kilkoma laty konsultacji społecznych. Mam nadzieję, że ta inwestycja będzie jednym z elementów, który zacznie zmieniać tą dzielnicę - mówi Grzegorz Pronobis.

Teraz seniorzy

Wyremontowany budynek stał się miejscem, którego drzwi są otwarte przede wszystkim dla starszych mieszkańców tej części Bytomia.

- Klub seniora jest odpowiedzią na samotność tej grupy społecznej, która po przejściu na emeryturę, często w pustym domu, nie wie jak dalej żyć. Poprzez działania aktywizujące prowadzone w klubie zachęcamy uczestników do udziału w wielu ciekawych akcjach społecznych, edukacyjnych, prozdrowotnych i kulturalnych - mówi ks. proboszcz Dariusz Pietraś.

W projekcie społecznym bierze udział 45 seniorów, dla których przygotowano cykl zajęć z psychologiem, fizjoterapeutą, dietetykiem czy prawnikiem.

Projekt Rozwój usług społecznych w Bytomiu - Klub Seniora w Bobrku, którego celem była adaptacja przyparafialnego budynku i utworzenie Klubu Seniora przy ul. Konstytucji 26 kosztował prawie 1,8 mln.

Rewitalizacja Bobrka

Adaptacja przyparafialnego budynku na potrzeby klubu seniora to niejedyny projekt realizowany w tej części miasta. Do końca przyszłego roku ma się zakończyć realizowany przez Bytomskie Mieszkania projekt Rozwój mieszkalnictwa socjalnego w Bytomiu - podobszar 8 Bobrek oraz prowadzona przez MZDiM Rewitalizacja podobszaru 8 w Bytomiu - w tym przestrzeni Nowej Kolonii Robotniczej w dzielnicy Bobrek, a także Stworzenie przyjemnych i bezpiecznych przestrzeni dla mieszkańców Bytomia - etap II

- Rewitalizacja Bobrka to proces złożony z wielu elementów, a tylko jednym z nich jest m.in. utworzenie Domu Seniora. Ta cześć Bytomia jest dla nas ważna i wymaga ogromnej pracy, którą podejmujemy i będziemy kontynuować w kolejnej perspektywie - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Budynek przyparafialny przy ul. Konstytucji 26 (11) Budynek przyparafialny przy ul. Konstytucji 26 (11)
11

Budynek przyparafialny przy ul. Konstytucji 26

Budynek przyparafialny przy ul. Konstytucji 26 (10)
Budynek przyparafialny przy ul. Konstytucji 26 (9)
Budynek przyparafialny przy ul. Konstytucji 26 (8)
Budynek przyparafialny przy ul. Konstytucji 26 (7)
Budynek przyparafialny przy ul. Konstytucji 26 (6)
Budynek przyparafialny przy ul. Konstytucji 26 (5)
Budynek przyparafialny przy ul. Konstytucji 26 (4)
Budynek przyparafialny przy ul. Konstytucji 26 (3)
Budynek przyparafialny przy ul. Konstytucji 26 (2)

Budynek przyparafialny przy ul. Konstytucji 26

Budynek przyparafialny przy ul. Konstytucji 26 (1)