Niskie temperatury to ogromne zagrożenie dla osób bezdomnych. Policjanci codziennie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na zamarznięcie. Informują o możliwości pomocy, w tym o ciepłych miejscach w noclegowni. Mundurowi apelują! Reagujmy, widząc osobę zagrożoną wychłodzeniem! Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Stworzona została bezpłatna infolinia, gdzie można uzyskać informacje w zakresie pomocy osobom bezdomnym.

Na los dwóch bezdomnych mężczyzn nie była obojętna mieszkanka Bytomia, która zareagowała i powiadomiła Policję o osobach zziębniętych, przebywających na poddaszu kamienicy. Policjanci z komisariatu I, po przybyciu na miejsce zastali dwóch 64-latków, którzy byli bardzo wychłodzeni. Jeden z nich był słaby, nie potrafił ustać na nogach, mówił, że jest mu bardzo zimno. Mężczyźni wcześniej spożywali alkohol, który przyczynił się do utraty ciepła. Mundurowi zawiadomili pogotowie ratunkowe. Po przebadaniu przez medyków obu mężczyzn jeden z nich, z uwagi na zły stan zdrowia został przewieziony do szpitala. Drugi trafił w celach opiekuńczych do izby wytrzeźwień. Dzięki reakcji mieszkanki Bytomia i pomocy policjantów dwoje ludzi udało się uratować przed grożącą im hipotermią.

Zima to najtrudniejszy okres dla osób niemających dachu nad głową. Częste opady deszczu i śniegu, wiatry a do tego bardzo niskie temperatury często doprowadzają do wyziębienia organizmu osób przebywających cały czas pod gołym niebem. Policjanci każdego dnia kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na zamarznięcie i informują o możliwości pomocy, w tym o ciepłych miejscach w noclegowni. Jednocześnie mundurowi apelują i przypominają, że każdy może pomóc osobom bezdomnym, starszym, czy nietrzeźwym przebywającym na mrozie. Wystarczy nie być obojętnym. Zwrócić uwagę na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Następnie zadzwonić na numer 112 bądź 986, aby przekazać informację o osobie, która potrzebuje pomocy z uwagi na możliwość wychłodzenia. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Stworzona została również bezpłatna infolinia, gdzie można uzyskać informacje w zakresie pomocy osobom bezdomnym. Można skorzystać również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i nanieść odpowiednie zgłoszenia, które są sprawdzane przez mundurowych. Pamiętajmy, aby reagować, gdy widzimy osobę, która potrzebuje pomocy.