Twój dom przyjazny zdrowiu i dobremu samopoczuciu

Czym zastąpić szkodliwą chemię, jak pozbyć się z otoczenia alergenów? Co oczyści najlepiej powietrze? Jakie są elementy nowoczesnego i przyjaznego domu które możesz już dziś zastosować u siebie? Zapraszamy do przeczytania artykułu, z nami dowiesz się jak urządzić wnętrza w sposób poprawiający jakość życia!

Salon


Farby przyjazne alergikom

Remontując mieszkanie ograniczysz alergeny, jeśli wybierzesz hipoalergiczne emulsje wodorozpuszczalne. Unikaj farb rozpuszczalnikowych i produktów mineralnych. Sprawdź, czy posiada stosowny certyfikat. W farbie nie może znajdować się więcej niż 30 g/1 l lotnych związków organicznych (tzw. LZO lub VOC).

Meble, które nie trują

Pufy tapicerowane, wypełnione pianką, mogą powodować alergie i podrażnienia, bo są konserwowane czasem toksycznymi substancjami zapewniającymi trwałość. Poza tym takie meble są sledisklem roztoczy. Dla alergika najlepsze będą meble pokryte ekoskórą - łatwą do czyszczenia i nietoksyczna.

Świece i kadzidełka

Mogą powodować reakcję alergiczną, a spalając je wytwarzają dym i sadzę - zanieczyszczają więc powietrze. Zamiast świec z parafiny, czyli pochodnej ropy naftowej, z dodatkiem sztucznych barwników, lepiej wybieraj te z wosku pszczelego i można je palić tylko 7 h na jakiś czas. Kadzidelka (bywają nasączono toksyczny-substancjami) zastąpi je drzewo palo santo.

Podłogi dla alergika

Polecane są płytki, deski drewniane, panele laminowane i podłogi korkowe. Łatwo je zmyć, co zapobiega osadzaniu się kurzu i rozwojowi roztoczy i grzybów. Drewniane podłogi zabezpieczamy lakierem wodnym.

Rośliny dla poprawy samopoczucia

W ciągu dnia absorbują z powietrza dwutlenek węgla, oddają tlen. Niektóre są też naturalnymi filtrami, pochłaniając toksyny. Dlatego w pomieszczeniu, gdzie są rośliny, lepiej się oddycha. Polecane są m.in. paprotki,skrzydłokwiaty, draceny. aloes. Warto pamiętać o regularnym myciu kwiatów. Gromadzi się na nich kurz, co sprzyja powstawaniu alergii.

Bezpieczny kominek

Do zainstalowania tradycyjnego kominka konieczny jest odpowiedni system kominowy wentylacja oraz możliwość doprowadzenia powietrza do spalania. Nie jest to rozwiązanie dla każdego. W takiej sytuacji polecane są kominki ekologiczne, czyli biokominki. Biokominek to obudowa np. z ceramiki I palenisko ze stali nierdzewnej. Paliwem jest bioetanol, który spala się całkowicie, nie pozostawia sadzy czy popiołu.


Sypialnia


Klimat sprzyjający snom

Dla alergika najważniejszą sprawą jest pozbycie się z sypialni roztoczy. Materac można przykryć pokrowcami antyroztoczowymi. Wybieraj bieliznę pościelową z włókien organicznych, z roślin hodowanych bez pestycydów I chemikaliów. Pierz ja z dodatkiem środka likwidującego alergeny. Materac warto spryskać preparatem, który neutralizuje działanie alergenów i obniża ryzyko ich wdychania. Dobrym pomysłem jest zaaranżowanie wnętrz przy pomocy zasad feng-shui. Polecamy zadbać o to, aby nasze meble do sypialni  były wygodne i pozwalały na dobry wypoczynek po pracy.

Czyste, nawilżone powietrze

Zadba o nie oczyszczacz wyposażony w filtry HEPA i zbudowane na bazie węgla. Pierwiastek ten doskonale przyciąga oraz wiąże wszelkie zanieczyszczenia powietrza. dzięki czemu lepiej je oczyszcza. Dodatkowy filtr wodny usuwa miękkie osady oraz zanieczyszczenia hydrofilowe (przyciągane przez wodę). Dobry oczyszczacz ma wbudowany system jonizacji, który odpowiada za wytwarzanie jonów tlenu. Tym samym stwarza warunki o wiele bezpieczniejsze dla płuc. Większość posiada też system nawilżania powietrza (wilgotność powinna być na poziomie 30-50 proc.). Jeśli oczyszczacz ma dać sobie radę ze smogiem (nie tylko alergenami), musi mieć w dołączonej informacji (instrukcji) sformułowanie “blokowanie" mikropyłów PM 2,5 oraz PM 10.


A co z odkurzaczem?


To urządzenie usunie kurz i roztocza. Na co zwrócił uwagę? Oprócz mocy, wagi, funkcji, ważne są:
Filtry - szukaj urządzeń posiadających systemy filtracji HEPA, które filtrują alergeny I drobinki kurzu. Unikniesz w ten sposób wdychania kurzu, unoszącego się podczas sprzątania.
Zbiornik - najlepsze dla alergików będą jednorazowe, zamykane worki, z których podczas wymiany nie wydostaną się alergeny.


Łazienka


Czyszczenie bez chemii


Najlepszym środkiem czyszczącym jest soda z octem. Naturalne środki czyszczące powstają z ich połączenia w różnych proporcjach Można nImi wyczyścić każdą powierzchnię i sprzęt. Przepis na pastę do czyszczenia kafelków, wanny i prysznica: pół szklanki sody oczyszczonej wymieszaj z 3 łyżkami octu. Nanieś pastę na powierzchnie, przecieraj miękką szmatką, spłucz dokładnie.


Ekologiczne kosmetyki

To takie, które są hipoalergiczne, czyli nie zawierają składników powodujących alergie, głównie barw substancji zapachowych i wyciągów z niektórych ziół. Najlepsze dla środowiska są kosmetyki w kostce I bez opakowania.

Naturalne pranie

To w czym pierzesz ma ogromny wpływ na zdrowie. Te detergenty mogą powodować alergie i podrażnienia. Przyczyniają się do powstawania zanieczyszczenia środowiska. Dla środowiska korzystne jest używanie do prania orzechów. Tkaniny zmiękczy proszek z grubej soli morskiej (2 szkl.), sody (1/2 szkl.) i wybranego olejku eterycznego (30 kropli).


Kuchnia



Materiały przyjazne zdrowiu

Urządzając kuchnię postaraj się sięgać po naturalne materiały: kamień, drewno, szkło, a ogranicz plastik i tworzywa sztuczne. Mikroplastik uwalniany np. w czasie szatkowania warzyw na plastikowej tarce dostaje się do organizmu I kumuluje w narządach. Jeśli zawierał bisfenol, wpływa na gospodarkę hormonalną. Zamawiając garnki i patelnie wybieraj te z atestem PZH, który gwarantuje, że produkt nie wpływa negatywnie na zdrowie. Polecane są żeliwne I szklane.

Przegląd lodówek i szafek

Nie przechowuj w nich żywności po dacie przydatności do spożycia. Gdy zauważysz najmniejszy ślad pleśni — wyrzucaj (do odpadów zmieszanych). W lodówce nie przechowuj żywności w folii i plastiku lub styropianowych opakowaniach. Przekładaj wszystko (także zawartość otwartych puszek) do szklanych słoików i misek. Napoje po otwarciu kartonu przelewaj do szklanych dzbanków i butelek.