27 marca w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się Wielka Gala z okazji 85. urodzin maestro Wiesława Ochmana. Urodzinowy koncert będzie zarazem koncertem finałowym 5. Śląskiego Festiwalu Operetki.

Wiesława Ochmana przedstawiać nie trzeba, a zwłaszcza bytomianom, gdyż jest Honorowym Obywatelem naszego miasta.

- Bytom jest dla mnie bardzo ważnym miastem z dwóch powodów: przypomina mi Pragę, gdzie się urodziłem oraz jest miejscem mojego debiutu - mówi maestro Wiesław Ochman. - W tamtych latach Opera Śląska w Bytomiu stała się dla mnie i akademią i domem rodzinnym - wspomina śpiewak.

Z Bytomia na światowe sceny

Zaczynał swoją wielką, międzynarodową karierę w Bytomiu. W Operze Śląskiej zadebiutował 1 maja 1960 roku partią Muzeina w "Casanowie", zaś po kilku dniach wystąpił w "Łucji z Lammermoor". W Bytomiu jego kariera nabrała tempa. Po kilku latach zaczął występować w Operze Krakowskiej, a także w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Już w latach 1966-68 zaczęto angażować go do widowisk za granicą. Jego głos mogła usłyszeć publiczność m.in.: w mediolańskiej La Scali, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, operach w Barcelonie, Berlinie, Buenos Aires, Chicago, Hamburgu, Madrycie, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Salzburgu, San Francisco, Sewilli i Wiedniu.

Po 1999 roku zajął się reżyserią w Operze Śląskiej.

Wielka Gala - jubileusz Wiesława Ochmana

Wielka Gala - Koncert z okazji 85. Urodzin Maestro Wiesława Ochmana zwieńczy 5. edycję Śląskiego Festiwalu Operetki. 27 marca o 18.00 publiczność usłyszy najpiękniejsze i najbardziej lubiane arie, duety, tercety oraz fragmenty muzyczne ze światowych operetek i musicali.

- Jestem dumny i cieszę się, że koncert odbędzie się w naszym mieście. Bardzo dziękuję, bo nie jest to tylko wydarzenie artystyczne, ale też wspaniały jubileusz, wielka uczta dla ducha i zastrzyk energii płynący z pokrzepiającej mocy kultury - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

- Cieszę się, że ten jubileusz może się odbyć w Bytomiu. Jednym z powodów wyboru Bytomia na miejsce koncertu był fakt, że podobnie jak mistrz, moje pierwsze kroki stawiałem na deskach Opery Śląskiej 50 lat temu. To będzie prawdziwe święto dla miłośników muzyki klasycznej, wokalno-instrumentalnej - mówi Jarosław Świtała, solista i kierownik baletu, pedagog, choreograf oraz reżyser Wielkiej Gali.

Muzyka z pokolenia na pokolenie

Śledząc karierę maestro Wiesława Ochmana i obserwując sceniczne poczynania jego wnuka Krystiana, na usta samo się ciśnie, że miłość do muzyki jest zapisana w genach. Krystian Ochman, którego również zobaczymy podczas jubileuszowej gal, także postanowił związać swoją karierę ze sztuką wokalną.

Już w czasach szkolnych zaczął uczyć się gry na fortepianie i trąbce, natomiast za namową dziadka przyjechał do Polski z USA - gdzie mieszka z rodzicami - by podjąć studia na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2020 roku wystartował w telewizyjnym talent show The Voice of Poland i wygrał jedenastą edycję programu zdobywając nagrodę główną.

Dzięki świetnemu występowi i zwycięstwu w polskich eliminacjach, Ochman zawalczy o pierwsze zwycięstwo dla Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji, która w maju 2022 odbędzie się w Turynie.Krystiana Ochmana również usłyszymy podczas jubileuszowego koncertu maestro Wiesława Ochmana.

Szczegóły wydarzenia: www.becek.pl