Odnawialne Źródła Energii i Alternatywna Energetyka - szansa dla kolejnych pokoleń.

Tradycyjne pozyskiwanie energii dla gospodarki świata przestało mieć znaczenie. Alternatywne źródła energii powoli wypierają te tradycyjne w skali światowej. Chociaż w Polsce odnawialne źródła energii nie są jeszcze tak popularne, to ich znaczenie globalne jest prawdziwą alternatywą. Wiele liderów wśród państw nie wyobraża sobie życia bez wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Zielona energia to dla nich fundament istnienia na planecie Ziemia.


Obecnie państwa członkowskie Unii Europejskiej zużywają aż 30% energii elektrycznej pochodzenia odnawialnego. Alternatywne paliwa są wykorzystywane w UE przez 7,6%. Instalacje grzewcze wykorzystujące zieloną energię stanowią 49%, w tym aż 80% to energia pochodzenia spalania biomasy stałej. Alternatywna energetyka będzie zyskiwać na znaczeniu.
Liderem wśród państw wykorzystujących odnawialne źródła energii jest Norwegia 72% w 2018 roku.

Jednak taki wynik zawdzięcza swojemu położeniu terytorialnemu. Większość zielonej energii pochodzi z energii wodnej. Tak samo Dania, która osiągnęła 30% udziału OZE, uzyskała taki wynik dzięki swojemu położeniu geograficznemu, które pozwoliło jej na inwestycje w energetykę wiatrową.

Media wskazują, że do 2040 roku największy wzrost w wykorzystaniu zielonej energii będzie pochodzenia słonecznego oraz wiatrowego. Do tego roku ma też wzrosnąć pozyskiwanie ogrzewania ze źródeł odnawialnych do 60%.
Chociaż w Polsce tradycyjne formy pozyskiwania energii nadal są w czołówce, to odnawialne źródła energii i alternatywne paliwa odnotowują wzrost.

Jako partnerzy UE jesteśmy daleko poza innymi państwami razem z np. Francją. Globalnie sytuacja zielonej energii ma się znacznie lepiej, liderami są Norwegowie, którzy wykorzystują ukształtowanie terenu geograficznego. Do 2040 roku udział odnawialnych źródeł energii ma wzrosnąć do 60%. Alternatywna energetyka ma stać się podstawą funkcjonowania państw członkowskich UE.