Od ponad 20 lat dzięki umowie partnerskiej Bytom i Recklinghausen współpracują w zakresie kultury, oświaty, sportu i gospodarki. Teraz w bardzo trudnym okresie, kiedy trwa wojna na Ukrainie, obydwa partnerskie miasta będą współpracować również w zakresie pomocy dla mieszkańców Ukrainy, którzy pozostali w swoim kraju, ale także i tych, którzy uciekli przed wojną i schronili się w Bytomiu. Temu ma służyć wizyta przedstawicieli naszego partnerskiego miasta Recklinghausen, którzy w Bytomiu nie tylko zaznajomią się z oferowaną przez miasto i mieszkańców Bytomia pomocą dla uchodźców z Ukrainy, ale również będą omawiać z władzami miasta możliwość wsparcia naszych działań, które organizowane są przez Bytom od początku zaostrzenia konfliktu zbrojnego w Ukrainie.

Nasi partnerzy z Niemiec chcą włączyć się w pomoc, jaką Bytom niesie Ukrainie

- Wizyta gości z naszego miasta partnerskiego z Recklinghausen to wyraz solidarności z Bytomiem i jego mieszkańcami, którzy od początku wojny na Ukrainie wspierają naszych wschodnich sąsiadów, niosąc im pomoc - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. - Podczas trzydniowej wizyty nasi goście odwiedzą miejsca, gdzie realizujemy pomoc dla Ukrainy i Ukraińców, którzy schronili się w naszym mieście. Omówimy także wspólne działania, jakie możemy wdrożyć, aby wesprzeć pomoc, która codziennie kierowana jest dla Ukraińców - podkreśla Michał Bieda.

Bytom i Recklinghausen zacieśniają współpracę oraz będą realizować wspólne działania na rzecz Ukrainy

Podczas mającej potrwać do czwartku, 24 marca wizyty przedstawicieli partnerskiego miasta Recklinghausen, nasi goście odwiedzą lokal w Bytomiu, gdzie działa centrum wolontariatu i trwa zbiórka artykułów pierwszej potrzeby dla uchodźców, zapoznają się z działaniami podejmowanymi przez miasto na rzecz potrzebujących mieszkańców Ukrainy, a także procedurami, jakie wdrożono w Bytomiu, aby jak najszybciej przekazać pomoc dwóm partnerskim miastom Bytomia na Ukrainie - Drohobyczowi i Żytomierzowi. Również Recklinghausen organizuje zbiórki pieniężne i zbiórki darów, które mają na celu pomóc Ukraińcom zmagającym się z konfliktem zbrojnym.

Wizyta przedstawicieli naszego miasta partnerskiego z Recklinghausen będzie także okazją do zwiedzenia zabytków Bytomia. Nasi goście odwiedzą m.in. Teatr Rozbark, Pałac w Miechowicach, kościół pw. św. Jacka, Młodzieżowy Dom Kultury oraz ulicę Dworcową, która obecnie jest rewitalizowana. W trakcie wizyty zaplanowane są także spotkania z przedstawicielami Senatu RP, m.in. senator Haliną Biedą, bytomskimi samorządowcami, radnymi Rady Miejskiej oraz mieszkańcami Bytomia. W wizycie uczestniczy również dr Aleksandra Jadach-Sepioło - zastępca Dyrektora Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, z którym miasto przygotowało projekt „Młodzież na rzecz zrównoważonego rozwoju”, w ramach Programu „Plan Działania Dla Miast. Modelowa lokalność”. Projekt będzie realizowany na szczeblu krajowym i we współpracy z Recklinghausen. Planowane jest nawiązanie współpracy pomiędzy bytomską Młodzieżową Rada Miejską a jej niemieckim odpowiednikiem w Recklinghausen. Planowana współpraca ma na celu wymianę doświadczeń, wspólne działania wobec wyzwań związanych z konsekwencjami wynikającymi z bieżących kwestii problemowych.

Nasi partnerzy z Niemiec chcą włączyć się w pomoc, jaką Bytom niesie Ukrainie

Warto podkreślić, że na czwartek, 24 marca zaplanowane jest spotkanie prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza z burmistrzem Recklinghausen Christopherem Tesche. Podczas spotkania omawianie będą bieżące sprawy z zakresu współpracy partnerskiej obydwu miast, a także wspólnych działań związanych z pomocą dla Ukrainy.

Wieloletnie kontakty pomiędzy społecznościami lokalnymi Bytomia i Recklinghausen, sięgają nawet okresu międzywojennego i związane są z silnym rozwojem regionów przemysłu węglowego Ruhry i Śląska. Dzięki współpracy naszych miast możliwa była wymiana dzieci i młodzieży szkolnej między szkołami obu miast, udział uczniów ze szkół z Recklinghausen na praktykach w bytomskich instytucjach kultury oraz realizacja wielu zadań kulturalnych, sportowych i historycznych.

Można nawet śmiało powiedzieć, że Recklinghausen jest bardzo „bytomskim” miastem w Niemczech. To tam osiadło się najwięcej bytomian, którzy opuścili swoje rodzinne miasto, szczególnie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Co dwa lata organizowane jest tam Beuthener Heimattreffen czyli spotkanie bytomian mieszkających za naszą zachodnią granicą. Samo miasto może się poszczycić równie długą historią jak Bytom (prawa miejskie otrzymało w 1236 roku), mieszka w nim około 120 tys. ludzi. Położone jest w landzie Nadrenia Północna Westfalia, niedaleko Dortmundu i Gelsenkirchen. Od czasu odkrycia w XIX wieku złóż węgla Recklinghausen stało się jednym z najprężniejszych ośrodków przemysłowych zagłębia Ruhry z rozwiniętym przemysłem wydobywczym i maszynowym.