Zbliżają się Święta Wielkanocne-czas wyjazdów i spotkań rodzinnych, a wcześniej okres przedświątecznej gorączki związanej z zakupami. Aby nadchodzące święta były bezpieczne i upłynęły spokojnie, bądźmy uważni i ostrożni.

Niedługo Święta Wielkanocne-czas wyjazdów i spotkań rodzinnych, a wcześniej okres przedświątecznej gorączki związanej z zakupami. Pośpiech i roztargnienie sprawiają, że skupiając uwagę na zakupach, często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. Policjanci cały czas starają się zadbać o to, aby podczas przedświątecznych zakupów i przygotowań nie spotkało nas nic złego. Dlatego, jak co roku nad Państwa bezpieczeństwem czuwać będzie większa liczba mundurowych. Tradycyjnie już, w okresie przedświątecznym, na drogach w całej Polsce pojawi się też więcej patroli policjantów ruchu drogowego. Pomimo to, warto zadbać również samemu o bezpieczeństwo i skorzystać z kilku wskazówek.


Podróż
Planując podróż samochodem, uwzględnijmy możliwe utrudnienia, warunki atmosferyczne i zapewnijmy sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce. Pamiętajmy, by w trakcie dłuższej jazdy robić co najmniej kilkunastominutowe przerwy. Zatrzymujmy się zawsze w bezpiecznych miejscach na wyznaczonych parkingach, przy motelach czy na stacjach paliw.
Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnujmy naszych bagaży oraz najcenniejszych rzeczy. Przedmioty wartościowe najbezpieczniej jest trzymać przy sobie bądź w torbie pozostającej w zasięgu wzroku.

Zabezpieczenie mieszkania
Zostawiając nasze domy lub mieszkania puste, pamiętajmy, aby zabezpieczyć kurki z gazem i wodą. Sprawdźmy, czy drzwi i okna (w budynkach wolnostojących również dachowe i piwniczne) są zamknięte, aby nie stwarzać dogodnych warunków ewentualnym złodziejom. Pomyślmy o zainstalowaniu alarmu, a jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkanie i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego.

Zakupy
W szczególności uważajmy w miejscach takich jak: dworce, przystanki, centra handlowe, targi, sklepy, jarmarki, gdzie jesteśmy narażeni na kradzież. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Robiąc zakupy, pamiętajmy, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu i zawsze starajmy się chować pieniądze w wewnętrznych kieszeniach odzieży. Płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu. Trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie. Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem, ponieważ złodziej może okraść nasze mieszkanie.
Jeżeli na zakupy zabieramy ze sobą dzieci, pilnujmy je, aby się nie zgubiły. Jeżeli już do tego dojdzie, szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy.
Bądźmy również wyczuleni podczas robienia zakupów przez Internet. Uważajmy na super okazje i bardzo duże promocje na sprzęt i artykuły. Za każdym razem sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Starajmy się dokonywać zakupów za pobraniem, płaćmy po otrzymaniu zamówionego towaru.

Niewłaściwie zachowania a zwyczaje wielkanocne - „Śmigus-dyngus”
Pamiętajmy, że wylewanie na przechodniów nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie tak zwanego miru domowego, podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Wspólnie zadbajmy o to, aby nadchodzące święta były spokojne, radosne i bezpieczne.