Za nami Gala 54. edycji nagrody Złote Maski - najbardziej prestiżowego konkursu teatralnego w naszym województwie. Wśród laureatów znalazły się choreografka Anna Piotrowska oraz Opera Śląska, która zgarnęła nagrodę w kategorii spektakl roku. Złota Maska przyznawana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Otrzymują ją ludzie teatru za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej.
Tegoroczną Złotą Maskę w kategorii choreografia/ruch sceniczny otrzymała Anna Piotrowska za choreografie do spektakli „Gemini tryptyk” oraz „Policzalni” w Teatrze Rozbark.
- Jest to ogromne wyróżnienie i docenienie naszej ciężkiej pracy, ale też tego, że warto wierzyć w ideały i realizować marzenia. Jest to zarazem potwierdzenie, że to, co proponuję w naszym teatrze, czyli zbiorową, autentyczną i demokratyczną współpracę znajduje zrozumienie. Dziękuję moim fantastycznym artystom i współpracownikom. Jest to nasza wspólna nagroda - mówi Anna Piotrowska, laureatka Złotej Maski.
„Gemini tryptyk” miał swoją premierę na deskach bytomskiego teatru w lutym 2021 roku i stanowił kontynuację trzech wcześniejszych realizacji artystki: „Gemini” i „Gemini&after”. Głównym motywem pierwowzoru była kreacja i poszukiwanie zależności sióstr syjamskich związanych ze sobą quasi-nierozerwalną relacją.
Na najnowszą odsłonę Gemini złożyły się trzy części zespolone utworami Góreckiego, a motyw bliźniaczej zależności został poszerzony o kontekst społeczny. Kapituła konkursu doceniła też „Policzalnych”, spektakl stworzony w ramach współpracy Teatru Rozbark i Teatru Tańca Zawirowania z Warszawy.
Spektakl roku dla Opery
Na liście nagrodzonych znalazła się Opera Śląska i jej spektakl baletowy „Sól ziemi czarnej” w reżyserii i choreografii Artura Żymełki. Sztuka na kanwie filmu Kazimierza Kutza o tym samym tytule miała swoją premierę w czerwcu 2021 r.
Sceniczne przetworzenie filmu z ogromną starannością odnosi się do pierwowzoru, uwypukla charakterystyczną dla Śląska siłę tradycji, więzów rodzinnych, stanowczość charakterów i głębię poczucia regionalnej tożsamości.
Zwieńczeniem uroczystości było przedstawienie. „Kto nas odwiedzi” na podstawie sztuki Igora Sawina, w wykonaniu Jadwigi Jankowskiej - Cieślak i Jana Peszka.