UM Bytom: O rewitalizacji Bytomia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 27/04/2022
Jak tworzyć udane projekty rewitalizacyjne? Skąd pozyskiwać środki na ożywienie terenów poprzemysłowych? Czy inwestycje w infrastrukturę mieszkaniową w centrach miast są najbardziej palącym wyzwaniem rewitalizacyjnym? Na te pytania starali się odpowiedzieć prelegenci podczas panelu dotyczącego rewitalizacji na Europejskim Kongresie Gospodarczym. W debacie wziął udział prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.
- Bytom to miasto z 768-letnią historią, piękną architekturą i efekty trwającej rewitalizacji zabytkowych kamienic będą piorunujące. Jesteśmy w trakcie ogromnego przedsięwzięcia, które zmieni oblicze szczególnie śródmieścia Bytomia. W procesie biorą udział także partnerzy prywatni - m.in. przedsiębiorcy i wspólnoty mieszkaniowe - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
Bytom, Wałbrzych i Łódź miastami modelowej rewitalizacji
W debacie oprócz prezydenta Bytomia, wzięli udział również prezydent Wałbrzycha - Roman Szełemej, wiceprezydent Łodzi - Adam Pustelnik, prezes zarządu Grupy Arche - Władysław Grochowski, który podpisał umowę przedwstępną zakupu zabytkowej EC Szombierki, Karol Janas - kierownik Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR, architekci, a także przedstawiciele firm zajmujących się procesem rewitalizacji w polskich miastach.
Paneliści rozmawiali o potrzebach kontynuowania działań rewitalizacyjnych, konieczności przeprowadzenia działań rewitalizacyjnych, które doprowadzą do gentryfikacji centrów miast, modernizacji przestrzeni publicznych i konieczności dokonywania inwestycji w infrastrukturę mieszkaniową.
- Najważniejsze jednak, jest to, aby proces rewitalizacji Bytomia był kontynuowany. Miasto będzie mogło się rozwijać w sposób komplementarny jedynie wówczas, gdy do środków z budżetu miasta dołączą kolejne środki z budżetu państwa i Unii Europejskiej na dalszą rewitalizację i transformację oraz kiedy te działania będzie uzupełniał kapitał prywatny - mówił prezydent Mariusz Wołosz.
We wtorek 26 kwietnia w panelu poświęconym Inteligentnym, zdecentralizowanym rozwiązaniom energetycznym na poziomie gminnym” wziął udział zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda. Debata była poświecona przyszłości lokalnej produkcji i dostaw energii na poziomie gminnym. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o parkach bioenergetycznych, które postrzegane są jako centrum kompetencji w zakresie energii odnawialnej i transformacji energetycznej.
Najważniejsze wydarzenie gospodarcze w Europie Centralnej
Europejski Kongres Gospodarczy to najważniejsza impreza gospodarcza w Europie Centralnej. W sesjach i dyskusjach bierze co roku udział kilkuset panelistów a tematyka obejmuje kwestie kluczowe dla rozwoju gospodarczego i społecznego Europy. Co roku władze Bytomia biorą udział w dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w charakterze prelegentów, omawiając sprawy związane m.in. ze sprawiedliwą transformacją, wyzwaniami gospodarczymi miast poprzemysłowych, procesami rewitalizacji oraz perspektywami Bytomia.
Urząd Miejski w Bytomiu, bytom.pl/aktualnosci/index/O-rewitalizacji-Bytomia-podczas-Europejskiego-Kongresu-Gospodarczego/idn:37253
Ostatnie Artykuły

Na Rynku 20 pachnie naleśnikami. Nowy lokal ma prawie 50 propozycji

Telefon i leki zostały w pokoju - w Bytomiu ćwiczono poszukiwania z hostelu

Letnia Akademia Dobrego Startu. Bytomianie zyskają kursy i bon do 1000 zł

Szczeniak przywiązany do drzewa w Bytomiu. Pracownicy usłyszeli skomlenie

Dziewięciolatek przejął fotel prezydenta Bytomia. I od razu podjął nietypową decyzję

Uczniowie z Gastronomika na Sycylii. W Palermo uczą się zawodu

W Zaułku szykują modę vintage i neonowe atrakcje dla rzeczy z drugiej ręki

Bytomskie pielęgniarki wyróżnione w Katowicach za lata pracy przy pacjentach

Letnia korekta rozkładu PKP. Bytom zyska objazdy i nowe połączenia

Becek wyprowadza dzieci w teren - lato z eko-eksploracją w Bytomiu

Zielone płuca z dawnych kopalń. Ich historia wybrzmi w Bytomiu

Ogród i ul pod chmurką w Bobrku – szkoła zyskała ekopracownię

Opera Śląska szuka młodych głosów. Warsztaty otwarte i przesłuchania

Letnie Parkogranie wraca do Bytomia. Cztery niedziele z muzyką pod chmurką
Przydatne dane teleadresowe
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach im. J. Lompy - Filia w Bytomiu - kontakt, godziny, katalog
- Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu - msze, kancelaria, sakramenty
- Cen - Med Specjalistyczny Ośrodek Badań i Porad Lekarskich w Bytomiu - kontakt, godziny, informacje
- Dom Pomocy Społecznej Wędrowiec w Bytomiu - kontakt, pobyt, opieka
- Parafia św. Rodziny w Bytomiu-Bobrku - msze, kancelaria, sakramenty
- Parafia św. Anny w Bytomiu - kontakt, sakramenty, nabożeństwa
