Pomoc Polakom z Ukrainy - to projekt, z którego mogą skorzystać uchodźcy posiadający Kartę Polaka oraz członkowie ich najbliższej rodziny, którzy przybyli do Polski z związku z wybuchem wojny w Ukrainie. Projekt realizują: Fundacja Wolność i Demokracja, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.
Z pomocy mogą skorzystać:
- posiadacze Karty Polaka oraz członkowie ich najbliższej rodziny obejmującej współmałżonka, wstępnych i zstępnych,
- osoby, które posiadały Kartę Polaka natomiast utraciła ona ważność z powodu uzyskania zezwolenia na pobyt stały na terytorium RP lub polskiego obywatelstwa, a także członkowie ich najbliższej rodziny: współmałżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie) oraz zstępni (dzieci, wnukowie, prawnukowie)
- obywatele polscy posiadający stałe miejsce zamieszkania w Ukrainie (zameldowanie), a także członkowie ich najbliższej rodziny: współmałżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie oraz zstępni (dzieci, wnukowie, prawnukowie)
- osoby posiadające decyzje o zakwalifikowaniu do wydania wizy repatriacyjnej lub decyzję o stwierdzeniu polskiego pochodzenia, a także członkowie ich najbliższej rodziny: współmałżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie) oraz zstępni (dzieci, wnukowie, prawnukowie)
- Warunkiem we wszystkich wymienionych przypadkach dla każdego beneficjenta z osobna jest fakt przybycia na terytoriom Polski z powodu działań wojennych prowadzonych na terenie Ukrainy od 24.02.2022 roku.
W ramach projektu uruchomiono infolinię obsługiwana jest w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim. Operatorzy udzielają informacji w kwestiach prawa pobytu, administracyjnych (np. zakładanie konta bankowego, nr. PESEL, staranie się o pobyt stały itp.). Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00.
Numery telefonów na infolinię: +48 506 782 789, +48 519 023 817, +48 518 254 853, kontakt e-mail:
Punkt pomocowo-konsultacyjny oferuje:
- przekazanie zapomóg finansowych (1 505 zł dla osoby dorosłej, 752,5 zł dla osoby niepełnoletniej),
- organizację bezpłatnego kursu języka polskiego dla osób dorosłych
- dofinansowanie działań związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych (kursy doszkalające, kursy zawodowe itp.)
- dofinansowanie pomocy specjalistów: psychologów, tłumaczy przysięgłych, prawników, lekarzy itp.
Więcej informacji o tym na jaką dodatkową pomoc mogą liczyć uchodźcy z Ukrainy, można znaleźć tu: https://wid.org.pl/na-jaka-pomoc-moga-liczyc-uchodzcy-z-ukrainy/