Jak Kazimierz Kutz wymarzył śląskie Hollywood, gdzie powstawały najbardziej kasowe polskie filmy? O tym i wielu innych tematach związanych z polską kinematografią porozmawiamy w Pałacu w Miechowicach we wtorek, 10 maja z Agatą Tecl- Szubert, autorką książki „W stronę niemożliwego. Zespół Filmowy Silesia 1972 - 1983”.

Agata Tecl- Szubert

"W stronę niemożliwego. Zespół Filmowy „Silesia” 1972 - 1983" to obszerna, bogata w unikatowe materiały archiwalne historia jednego z najbardziej wyjątkowych zjawisk na mapie polskiej kinematografii i regionalnego rynku filmowego. Istniejąca od stycznia 1972 roku w Katowicach „Silesia” była jedynym działającym lokalnie zespołem filmowym. Powstała z inicjatywy, odwagi i szaleństwa Kazimierza Kutza, a rozwinęła swój produkcyjny potencjał dzięki zabiegom Ernesta Brylla.

Napędzana marzeniami śląskiego reżysera, jego przyjaciół i współpracowników o stworzeniu na bytkowskich polach „śląskiego Hollywood” i miejsca, gdzie swoje artystyczne plany mogliby realizować młodzi, debiutujący twórcy. Przeżywała spektakularne wzloty, kasowe sukcesy i dramatyczne zawirowania w tyglu politycznych zmian. Dała polskiemu kinu „Sanatorium pod Klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa, „Trędowatą” Jerzego Hoffmana czy jeden z nielicznych polskich horrorów - „Wilczycę” Marka Piestraka.

Pozwoliła zadebiutować takim reżyserom jak Andrzej Barański, Grzegorz Królikiewicz czy Wojciech Wiszniewski. Przez 11 lat swojej działalności, nieustannie walcząc ze zmieniającymi się okolicznościami, „Silesia” gromadziła filmowych zapaleńców i ich marzenia o dążeniu do niemożliwego: swobody artystycznej i wielkiego kina tworzonego na Górnym Śląsku.

Podczas spotkania zobaczymy fragmenty wywiadu z Kazimierzem Kutzem z 2006 roku oraz film "Grzeszny żywot Franciszka Buły" w reżyserii Janusza Kidawy. Spotkanie poprowadzi Joanna Malicka - producentka filmowa, kierownik produkcji i filmoznawczyni.