Kolki u niemowlaka — jak sobie z nimi poradzić? Jak je rozpoznać?

3 min czytania
Kolki u niemowlaka — jak sobie z nimi poradzić? Jak je rozpoznać?

Kolki u niemowlaka — jak sobie z nimi poradzić? Jak je rozpoznać?

Kolki u noworodka to problem, który prędzej czy później dotyczy każdego świeżo upieczonego rodzica. Pojawiają się one najczęściej między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia malca. Jedno z najczęściej zadawanych wówczas pytań brzmi — co zrobić, gdy u dziecka wystąpi kolka? W tym artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości dotyczące kolek u noworodków. Podpowiadamy również, jak sobie z nimi radzić, by ulżyć dziecku.

Objawy kolki u noworodka

Choć kolka u noworodka jest dolegliwością przejściową, nie zmienia to faktu, że jest ona niezwykle uciążliwa — zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Jak jednak rozpoznać, że faktycznie mamy do czynienia z kolką u noworodka?

Kolka u noworodka — objawy:

  • płacz bez wyraźniej przyczyny,
  • wzdęty brzuszek,
  • niepokój i rozdrażnienie u malca,
  • utrzymywanie podkurczonych nóżek,
  • widoczny grymas na twarzy (zaczerwieniona twarz).

Warto mieć na uwadze, że symptomy te dotyczą kolki wyłącznie, gdy dziecko jest w pełni zdrowe i nie gorączkuje. W innym przypadku objawy te mogą oznaczać chorobę.

Kolki — a raczej jej objawy — występują najczęściej rankiem i wieczorem. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy aby na pewno świadczą one o kolce, koniecznie skonsultuj swoje wątpliwości z lekarzem.

Kolka u noworodka — przyczyny

Uważa się, że przyczyną kolek u noworodków jest niedojrzałość motoryczna przewodu pokarmowego i niedojrzała flora bakteryjna w brzuszku malca.

Przyczyną kolek u noworodka może być również:

  • nietolerancja pokarmowa,
  • alergia pokarmowa,
  • nieprawidłowa technika karmienia.

Ta ostatnia może mieć ogromne znaczenie, warto więc upewnić się, czy w odpowiedni sposób malec spożywa pokarm. Technikę przystawiania noworodka do piersi warto skonsultować z położną bądź doradcą laktacyjnym. Kolka może bowiem wynikać z połykania zbyt dużej ilości powietrza podczas ssania, co w konsekwencji powoduje gromadzenie się nadmiaru gazów w jelitach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kolkach u niemowlaków i noworodków, odwiedź stronę https://mamatoogarnia.pl/zdrowie-pod-kontrola/kolka-u-niemowlat-i-noworodkow-przyczyny-objawy-bolu/.

Sposoby na kolkę u noworodka

Wielu rodziców może czuć się zawiedzionych, ponieważ nie ma magicznego sposobu na kolki u noworodka. Może się jednak okazać, że przyczyna ich występowania tkwi w naszych błędach. Warto więc ją zlokalizować, wyeliminować i sprawdzić, czy zmieniło się coś w funkcjonowaniu malca.

Należy podkreślić, że kolka to nie choroba, a problem, z którym boryka się każdy noworodek i jego rodzice. Możemy szukać sposobów na zapobieganie jej częstemu występowaniu. Jednym z nich jest masaż brzuszka i pleców. Ulgą dla malucha będą ciepłe okłady na brzuszek. Możesz je wykonać, kładąc ciepłą pieluszkę na skórę. Ulgę mogą przynieść również spokojne odgłosy zbliżone do tych, z którymi noworodek miał do czynienia w brzuchu mamy. Nie bez powodu wspólnym lekiem dla wielu rodziców jest suszarka, której dźwięk działa uspokajająco i wyciszająco. Warto także porozmawiać z lekarzem i poprosić go o poradę.

Dla rodziców przeżywających wraz ze swoim dzieckiem koszmar kolki pocieszeniem będzie fakt, że zwykle ustępuje ona samoistnie po 5. miesiącu życia.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktybytom_kf