W IV Liceum Ogólnokształcącym trwają prace związane z renowacją i konserwacją zabytkowych balustrad z modrzewia oraz wykonanych z tego samego drewna boazerii w auli. To już kolejny etap prac, które mają na celu przywrócić pierwotny wygląd secesyjnym elementom wystroju zabytkowego obiektu.
- Konserwacji technicznej i estetycznej poddawanych jest pięć kolejnych balustrad wraz z pochwytami, na co pozyskaliśmy dotację Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w wysokości 40 tys. zł - mówi Bożena Balcerak, dyrektorka IV LO.
Podczas prac konserwatorskich odtwarzana jest oryginalna warstwa kolorystyczna, dzięki czemu misternie rzeźbione elementy roślinne będą lepiej wyeksponowane. Jak efektownie wyglądają odrestaurowane balustrady można zobaczyć na przykładzie tych już odnowionych w ubiegłym roku.
- Dzięki dofinansowaniu przekazanemu przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków udało nam się wówczas przywrócić pierwotny wygląd siedmiu zabytkowym balustradom - tłumaczy Bożena Balcerak.
Wykonane z drewna modrzewiowego balustrady towarzyszą reprezentacyjnym trójbiegowym schodom tworzącym charakterystyczny układ szkoły. Przyglądając się z bliska roślinnym zdobieniom, dostrzec można owoce jabłoni i czereśnie. Podczas prac odsłonięto ukrytą pod warstwami przemalowań pierwotną kolorystykę.
Ustalono, że balustrady pokryte były lakierem w odcieniach brązu oraz ciemniejszego palisandru, co nawiązuje do kolorystyki skrzydeł drzwiowych. Dodatkowo w tle rzeźbień odsłonięto fragmenty koloru czerwonego. Uzupełniono także ubytki podłoża drewnianego.
Boazerie z modrzewia
Po zakończeniu renowacji stolarki drzwiowej w 2021 roku, kontynuowana jest konserwacja techniczna i estetyczna boazerii w auli. Prace mają się zakończyć do połowy listopada, a ich koszt to ok. 13,5 tys. zł. Środki finansowe pochodzą z budżetu gminy Bytom.
Boazeria na ścianach auli zbudowana jest z segmentów, pomiędzy którymi odnajdziemy rzeźbione liście oraz owoce jabłoni. Zamalowana emulsją w kolorze brązowym i białym zatraciła swój oryginalny wygląd.
- Prace konserwatorskie przebiegają wieloetapowo i polegają na termicznym i mechanicznym usuwaniu starych warstw farby, a następnie chemicznym oczyszczaniu i niwelacji ubytków. W ten sposób drewno boazerii jest przygotowywane do odtworzenia pierwotnej kolorystyki - lakierowanego drewna w brązowym kolorze - mówi dyrektorka szkoły.
Secesyjna wizytówka Bytomia
Secesyjny budynek dawnej Szkoły Realnej, to jeden z architektonicznych symboli Bytomia. Przyciągający uwagę kolorową glazurowaną cegłą budynek, powstał w latach 1901-1902, a jego autorem był miejski architekt Karl Brϋgger. W 1977 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków.
Do dziś zachowały się tam elementy pierwotnego wyposażenia stałego, np. zaprojektowane specjalnie dla szkoły secesyjne szafy na pomoce naukowe czy reprezentacyjna aula na drugim piętrze z oryginalną stolarką drzwi, okien, sztukaterią, drewnianą boazerią oraz fragmentami polichromii.