Dzisiaj, 19 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Bytomiu prezydent Bytomia Mariusz Wołosz podpisał umowę z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dofinansowanie kolejnego remontu w budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej. Pozyskane środki miasto przeznaczy na poprawę warunków funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami.

- Po raz kolejny pozyskaliśmy środki zewnętrzne w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III” realizowanego przez PFRON. Przeznaczymy je na modernizację Warsztatu Terapii Zajęciowej, znajdującego się przy ulicy Tetmajera 2 - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

b

- Istotnym elementem „Programu wyrównywania różnic między regionami III” jest zarówno modernizacja, jak i usuwanie skutków degradacji infrastruktury Warsztatów Terapii Zajęciowej. Podpisana dzisiaj umowa jest kolejnym przykładem dobrej współpracy pomiędzy PFRON a władzami miasta Bytomia, w szczególności z prezydentem Mariuszem Wołoszem - zaznacza Jan Wroński, dyrektor Śląskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

b

Lepsze warunki dla osób z niepełnosprawnościami

W ramach prac w budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej, prowadzonego przez Bytomskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej, zostaną wyremontowane zewnętrzne ściany piwnic i ściany fundamentowe oraz wykonane będą warstwy izolacyjne w budynku terapeutycznym.

- Dzięki tej inwestycji poprawią się warunki funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, zaoszczędzimy też na opłatach za ogrzewanie. Bardzo cieszy nas kolejna modernizacja, bo w poprzednim roku została wyremontowana elewacja budynku - zaznacza Teresa Brodziak, prezes Bytomskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej. Inwestycja w 2021 roku również została zrealizowana dzięki pozyskanemu przez miasto dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na ten cel zostało wtedy przeznaczonych 160 tys. zł.

Nauka samodzielności

Warsztat Terapii Zajęciowej działa od 2000 roku. W kilku pracowniach: m.in. plastycznej, ceramicznej, metaloplastyki, krawieckiej, czy malarskiej dorosłe osoby z niepełnosprawnością rozwijają swoje umiejętności, uczą się samodzielności. Obecnie w ośrodku prowadzona jest terapia i rehabilitacja dla 85 osób.