Bytom znany jest ze swojej historycznej zabudowy, średniowieczny układ ulic, piękne, bogato zdobione zabytkowe kamienice przykuwają uwagę. Jednak to nie jedyne perły architektury w mieście. Tuż obok ścisłego centrum miasta znajduje się Grossfeld — obszar, który jeszcze na początku XX wieku był wielką, pustą przestrzenią. Dziś, jest gęsto zabudowany. Powstałe po pierwszej wojnie światowej osiedle charakteryzuje się odmienną architekturą niż ta znana z ulic ścisłego śródmieścia. Funkcjonalna i swego rodzaju samowystarczalna jak w przypadku zespołu budynków Kalide-Block zabudowa powstawała w czasach wielkiego kryzysu, nieraz wznoszona rękami jej przyszłych mieszkańców. Niskie, często proste w formie budynki przetrwały do dziś, a okolica, która jeszcze nieco ponad sto lat temu była wielkim polem, stała się spokojną, pełną zieleni częścią miasta.

Historię, walory i ciekawostki tego miejsca przestawił dziś spacerowiczom historyk Dariusz Pietrucha.

Ponad trzydzieści osób rozpoczęło wyprawę spod charakterystycznego zakładu pogrzebowego, dowiedziało się gdzie leży osiedle Gagfah, a gdzie domy spółki GEWO, gdzie mieszkał bohater walk z komunistami Piotr Woźniak, którędy szła linia kolejowa, i jak do dziś widać wpływ jej przebiegu na zabudowę miasta. Przewodnik opowiedział też o niezwykłym artyście — Walterze Tuckermannie, którego prace, m.in. płaskorzeźby przedstawiające trud pracy górników widać na okolicznych budynkach, on też jest twórcą znanej, bytomskiej rzeźby nazywanej „chłopcem na niedźwiedziu”. Wspomnieliśmy też o tragicznych wydarzeniach z maja 1992 roku, kiedy na ul. Woźniaka zginął Marek Sienicki, zastrzelony przez złodziei samochodów - był pierwszym poległym podczas służby policjantem w III RP. Spacer zakończył się pod zespołem budynków zwanych Kalide Block — wzorowany na nowoczesnym wiedeńskim budownictwie mieszkaniowym, posiada własny dziedziniec, a budynki są bogato zdobione. Budowę zespołu rozpoczęto w 1926 roku z myślą o niemieckich rodzinach, które przeprowadzały się z polskiej części Górnego Śląska.

Dzisiejsza wycieczka była ostatnią promującą najnowszy spacerownik „Bytom nieoczywisty 2”. W wydawnictwie zaprezentowano trasy i opisy czterech spacerów, wraz z fotokodami do nagrań stanowiących audio przewodniki. Wydawcą publikacji jest Urząd Miejski w Bytomiu. Publikacja została dofinansowana ze Śląskiej Organizacji Turystycznej.