Po szychcie. Czas na fajrant! - to hasło tegorocznego święta Szlaku Zabytków, które już w sobotę, 3 września zawita do śląskich miast i miasteczek, gdzie tętniło przemysłowe życie. Jak co roku fani postindustrialu mogą liczyć na pełen atrakcji program imprezy na terenie stacji i parowozowni Bytom Karb.
Industriada w parowozowni przy ul. Reja rozpocznie się o 10.00 i potrwa do wieczora. Na tych, którzy uwzględnili Bytom na swojej liście punktów do zwiedzenia, czekają przejazdy pociągiem, warsztaty i wystawy.
Przy wolnej sobocie
Motywem przewodnim XIII edycji święta Szlaku Zabytków Techniki jest czas wolny, dlatego, jak zapowiadają organizatorzy, industrialne serce Śląska zabije wolniej, spokojniej, jak na czas po szychcie przystało.
Tego dnia nie zabraknie inscenizowanej opowieści o najsłynniejszych podwórkowych grach Śląska z odniesieniem do ciekawostek, anegdot, rekordów.
Ci, którzy czuwają
Kolejowe Ratownictwo Techniczne z PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach pokaże, że pomimo fajrantu na kolei ktoś zawsze czuwa. Poza pokazem sprzętu, odbędzie się także pozorowana akcja ratownicza na terenie stacji Bytom Karb Wąskotorowy o godzinie 13.45 oraz 15.45.
Zwiedzanie stacji i przejazdy drezyną
Zwiedzanie rozpocznie się w pobliżu nastawni BKw oraz peronu osobowego Bytom Karb Wąskotorowy. Niezapomniane zwiedzanie pełne ciekawostek związanych z historią górnośląskich kolei połączone będzie z wejściem do niedostępnych na co dzień obiektów i pomieszczeń stacji np. do nastawni z jedynymi czynnymi na wąskim torze mechanicznymi scentralizowanymi urządzeniami sterowania ruchem kolejowym.
Spragnieni wrażeń uczestnicy będą mogli samodzielnie spróbować sił w układaniu drogi dla pociągu. Kolejno grupy udadzą się w stronę serca stacji - Parowozowni. Na torach stacyjnych jak co roku odwiedzający będą mieli możliwość sprawdzenia swoich sił w jeździe drezyną ręczną. Przejazd odbywa się na odcinku kilkuset metrów pod czujnym okiem wolontariuszy. Drezyna ręczna to coraz popularniejsza atrakcja kolejowa.
Niegdyś podobne pojazdy służyły do oględzin szlaków kolejowych. W zależności od rodzaju drezyna mogła zabrać od kilku do kilkunastu pasażerów.
Bezpłatny transport
3 września na uczestników Industriady, oprócz najważniejszych zabytków techniki, czekać będą bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Od 8.00 do 22.00 uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać z blisko 400 linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych, tworzących siatkę 10 tys. połączeń, które obsłużą ponad 6 tys. przystanków.
Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia na: https://industriada.pl/program/#gornoslaskie-koleje-waskotorowe