W weekend w niemieckim Fürth odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w Tetrisie Klasycznym w stylu DAS. Dziewiętnastoletni bytomianin Adam Matys wygrał turniej w dobrym stylu. Dwa lata temu absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu pobił rekord świata.

Tetris to komputerowa gra logiczna, która powstała w latach 80. XX w., polegająca na układaniu kolorowych bloków o różnych kształtach w taki sposób, aby nie było między nimi żadnych odstępów. W ostatnich latach gra przeżywa renesans popularności.

Działając automatycznie

Adam Matys w mocno obsadzonym turnieju w Niemczech spisał się znakomicie. W mistrzostwach rywalizowało 55 zawodników z 20 krajów. - Podczas turnieju próbowałem też w psychologiczny sposób wpłynąć na rywali, modyfikując pewne zagrania lub grając bardziej agresywnie - tłumaczy. - Na poziomie mistrzowskim czasami trzeba wyłączyć myślenie i działać automatycznie - zaznacza. Za mistrzostwo świata bytomianin otrzymał statuetkę, dyplom, konsolę do gier oraz kartridż z oryginalną wersją gry z tego turnieju.

b

Jak na pływalni

Mistrzostwa w Niemczech były rozgrywanie w stylu DAS. Natomiast otwarte Mistrzostwa Świata w Tetrisie Klasycznym odbywają się od ponad dekady regularnie w Portland w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych. Czym różnią się turnieje? - Posłużę się analogią pływacką. Zawody w USA to styl dowolny, a mistrzostwa w stylu DAS to węższa specjalizacja, styl grzbietowy czy styl motylkowy. W otwartych Mistrzostwach Świata rywalizują przede wszystkim zawodnicy używający innych stylów niż DAS - tłumaczy bytomianin. Dodatkowo, w Portland zawodnicy otrzymują premie finansowe, pula nagród wynosi 10 tysięcy dolarów. - Zapewne wybiorę się kiedyś do Portland, jednak bez szans na zdobycie tam tytułu mistrzowskiego. Przy obecnym poziomie gry, grając DAS-em, samo zakwalifikowanie się do drabinki byłoby nie lada wyczynem - przyznaje.

v

Rekord świata

Matys, który znany jest społeczności graczy pod pseudonimem „AdamMts”, rozpoczął grać w Tetrisa w 2017 roku. - Najpierw zobaczyłem finał mistrzostw świata z 2016 roku, ale ta rozgrywka wcale nie wciągnęła, Tetris wydawał mi się wtedy przeciętną grą komputerową. Kilka miesięcy później oglądałem ćwierćfinałowy pojedynek w mistrzostwach świata i spodobało mi się, jak gra Fin Jani Herlevi. Zainteresowałem się Tetrisem, spędziłem setki godzin oglądając najlepszych zawodników świata, zacząłem też grać, chociaż wtedy w Polsce Tetris raczkował. Dopiero później nastąpił u nas renesans gry - tłumaczy. W 2020 roku został rekordzistą świata w Tetrisie PAL, uzyskując najwyższy pojedynczy wynik. - Ale w pierwszym półroczu 2022 roku musiałem odpocząć, praktycznie nie brałem do ręki kontrolera. Miałem za sobą cztery lata intensywnej gry. Ta przerwa dobrze na mnie wpłynęła - dodaje.

b

Rozrywka intelektualna

Od siedmiu lat Adam Matys gra w szachy w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu. W 2019 roku zdobył drużynowe mistrzostwo Polski placówek wychowania pozaszkolnego w szachach szybkich. - Zajęcia u pani Iwony Kauli są interesujące, a szachy to dla mnie rozrywka intelektualna. Jestem jednak zdecydowanie lepszy w Tetrisie, a partia szachów ma skończoną liczbę ruchów w odróżnieniu od Tetrisa - zaznacza Matys, który studiuje na Politechnice Śląskiej na kierunku matematyka.

Wyjazd do Kopenhagi

Przed bytomianinem kolejne wyzwania. W dniach 16-18 września na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędą się Mistrzostwa Polski, a w dniach 18-19 listopada w Kopenhadze zostaną zorganizowane Mistrzostwa Europy. - Nie wiem jeszcze, czy wystartuję w Toruniu, wybieram się natomiast do Danii, aby sprawdzić się na tle najlepszych zawodników Europy - dodaje.