Uchwalony prawie 20 lat temu Statut Miasta Bytomia, czyli dokument regulujący funkcjonowanie miasta i jego organów, zmienia się. Przestarzałe zapisy robią miejsce nowym - jednorodnym, czytelnym i usprawniającym m. in. pracę Rady Miejskiej i jej komisji.

Choć Statut Miasta Bytomia przez kolejne kadencje Rady Miejskiej podlegał wielu zmianom wynikającym ze zmian przepisów ustawowych, jak i z potrzeby wprowadzania rozwiązań odpowiadających obecnym realiom, dopiero teraz udało się stworzyć nowy, ujednolicony dokument.

- Od dwóch lat sukcesywnie analizowaliśmy poszczególne zapisy statutu zestawiając je ze zmianami, jakie w ostatnich dwudziestu latach zaszły m.in. w ustawie o samorządzie gminnym. Zakres prac był szeroki i dotyczył regulacji różnych aspektów funkcjonowania samorządu - tłumaczy Paweł Winiarski, przewodniczący Komisji Dialogu Społecznego i Spraw Regulaminowych.

Z nowego statutu wykreślono zapisy cytujące inne akty prawne oraz nieaktualne zapisy dotyczące m.in. trybu powoływania sekretarza, skarbnika i kierownika USC. W nowym statucie usprawniono też tryb powoływania komisji Rady Miejskiej.

Sesja efektywna - nie efektowna

Jedną z istotnych zmian w nowym statucie, z punktu widzenia radnych i mieszkańców, którzy śledzą comiesięczne obrady, jest uregulowanie zasad zabierania głosu przez radnych.

- Nowe zapisy cywilizują sposób dyskusji podczas sesji. Wcześniej przewodniczący Rady Miejskiej nie miał narzędzia, by zadbać o efektywność i merytorykę dyskursu oraz uszanować czas wszystkich zainteresowanych - przekonuje radny Paweł Winiarski.

Zgodnie z zasadami określonymi w nowym statucie, czas wystąpienia radnego nie może przekraczać 5 minut, 3 minut w przypadku ponownego wystąpienia i minuty w przypadku wypowiedzi ad vocem. - Takie rozwiązania stosowane są w większości miast w regionie m.in. w Bielsku-Białej, Chorzowie, Sosnowcu czy Sejmiku Województwa Śląskiego - mówi Michał Staniszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu.


Ponadto Radny jest uprawniony do jednej wypowiedzi ad vocem poza kolejnością w ramach debaty dotyczącej danego punktu porządku obrad.

Ograniczenia czasu wypowiedzi nie dotyczą np. Prezydenta Miasta lub jego przedstawicieli referujących tematy sesji, wystąpień klubowych i radnych sprawozdawców, przedstawiających projekty uchwał. Podobnie jak wcześniej, przewodniczący Rady Miejskiej będzie dbał o merytorykę dyskusji, przywołując radnych do rzeczy w momencie, kiedy dyskusja odbędzie odbiegała od meritum.

- Pamiętamy przecież sesje, na których radni przemawiali po kilka godzin w pojedynczym punkcie porządku obrad, a obrady, zwłaszcza te o tematyce budzącej emocje, potrafiły trwać do późnych godzin nocnych. Efektywne działanie na rzecz Bytomia i jego mieszkańców nie jest wprost proporcjonalne do czasu zabieranego głosu, a sesja jest tylko zwieńczeniem pracy radnych, która trwa cały miesiąc podczas prac komisji czy spotkań z mieszkańcami - mówi Paweł Winiarski.

Hejnał, herb wielki i insygnia

W nowym statucie znalazły się także zapisy dotyczące tego, że Rada Miejska w Bytomiu może przyjąć wzór herbu wielkiego, ustanowić insygnia oraz hejnał Bytomia oraz określić zasady ich użytkowania.

W ramach przeprowadzonych konsultacji nad projektem uchwały, nie wpłynęły żadne propozycje zmian. Za projektem uchwały zagłosowało 17 radnych.