W ramach obchodów Roku Brunona Schulza, Muzeum Górnośląskie otwiera niezwykłą wystawę „Schulz wg The Krasnals. IGNORABIMUS. By nikt nie porywał się na odgadywanie zamiarów boskich", na której w towarzystwie oryginalnych prac Schulza udostępnionych przez Muzeum Narodowe w Krakowie swój premierowy pokaz będą miały obrazy artystycznej grupy The Krasnals. Wystawę można oglądać od piątku, 9 września.
The Krasnals to grupa anonimowych artystów, która swoją działalność rozpoczęła w 2008 roku. Krasnale podejmują polemikę z zasadami rządzącymi rynkiem sztuki oraz z rolą, którą nadaje on artyście. Prowokują, komentują utarte konwenanse świata sztuki i prowadzą świadomy dialog z aktualnymi wydarzeniami sceny polityczno-społecznej.
W przestrzeni wystawy The Krasnals poprzez własny, plastyczny komentarz, a także bezpośrednią konfrontację z dziełami Schulza spotykają się w tym samym czasie i miejscu - istotnych zagadnieniach dla twórczości pisarza.
Twórcy związani z grupą podjęli się próby malarskich interpretacji dzieł tego wyjątkowego twórcy, nazywanego muszkieterem awangardy. Ekspozycji towarzyszy bogato ilustrowany katalog przygotowany przez kuratorki.
- To szczególna kompozycja poddawanej analizom biografii Schulza i biografii artystów anonimowych, kompozycja monochromatycznych cliché-verre na niewielkich rozmiarów światłoczułym papierze i przesyconych kolorami - jak utwory literackie - płócien dominujących swymi wymiarami. Realizację dzieł dzieli niemalże stulecie. Łączy hierarchia wartości, demaskowanie pozornej moralności ludzi szczycących się nienaganną postawą - mówi Agnieszka Bartków, kuratorka wystawy.
The Krasnals fascynuje atmosfera dzieł Schulza. Emocje znacznie głębsze niż te, które demonstrujemy na zewnątrz. Takie, które obnażają nas, uwidaczniając prawdę o nas samych. Co jest istotą? Czy ustalone zasady? Kto przestrzega hierarchii wartości? Schulz, przemieszczając się w czasie przeszłym, kreśli świat nierzeczywisty i właśnie ta nierzeczywistość inspiruje twórców współczesnych „upajających się wonią sklepów cynamonowych”.
Wystawie towarzyszy projekt edukacyjny, ze specjalnie opracowaną ścieżką zwiedzania.
- Wyprawa tym traktem będzie okazją dla zwiedzających, by poznać życie i twórczość Brunona Schulza oraz poszukać własnych „wysp determinacji” czyli potencjału i ograniczeń płynących z urodzenia w określonym miejscu i czasie. Bruno Schulz - artysta plastyk i twórca nowoczesnej literatury - staje się dla nas pozytywnym przykładem. Wystawie towarzyszą warsztaty dla różnych grup wiekowych, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, poprzez uczniów szkół średnich, na dorosłych kończąc - mówi Anna Rak, kuratorka ekspozycji.
Wystawa potrwa do końca grudnia.