69 nowych studentów-seniorów odebrało w czwartek /8 września/ indeksy, dołączając tym samym do grona prawie 600 słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 odbyła się w gościnnych progach Beceku.

Nowi słuchacze Bytomskiego Uniwersytetu III Wieku

- Od 16 lat bytomscy seniorzy udowadniają, że na rozwijanie swoich pasji nigdy nie jest za późno. Życzę państwu zdrowia, energii i radości z odkrywania nowych obszarów wiedzy i samych wspaniałych chwil w nowym roku akademickim - mówił zastępca prezydenta Michał Bieda.

Podczas dzisiejszej uroczystości wiceprezydent wręczył indeksy dziesięcioosobowej grupie reprezentującej słuchaczy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bytomskim uniwersytetem.

W tym roku do tego grona dołączyło 55 słuchaczek i 14 słuchaczy. Nie zabrakło też wręczenia aktów powołania do Rady Programowej Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na trzyletnią kadencję powołani zostali: Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia, Ryszard Kłak, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego, Jan Ciepliński, przewodniczący Zarządu BUTW, dr Hanna Firganek, dr Małgorzata Kaganiec, Anna Panas, prof. Piotr Obrączka oraz dr Małgorzata Nowakowska-Olejniczak.

W części artystycznej wystąpił chór Wrzosy Jesieni oraz dzieci i młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej.

Tai chi, języki i… carpe diem

W ofercie uniwersytetu znajdują się wykłady o szerokiej tematyce, począwszy od kultury i sztuki poprzez historię świata, a nawet tę związaną z dziejami naszego regionu. - Ogromnym zainteresowaniem cieszą się zajęcia ruchowe, takie jak joga, tai-chi czy nordic walking. Nie słabnie też zainteresowanie nauką języków obcych. Wśród tegorocznych nowości znajdzie się Speed Ball oraz kontynuowane będą te zajęcia, które cieszą się największym wzięciem - mówi Elżbieta Morgoń-Ochman, wicedyrektorka CKU.

Artyści i radiowcy

Warto wspomnieć, że słuchacze Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku angażują się w szereg imprez m. in. o charakterze kulturalnym. Działają tu także grupy plastyczne, fotograficzne czy informatyczne. Dużym zainteresowaniem cieszą się też zajęcia nordic walking. Przy uniwersytecie działa też Internetowe Radio SoVo prowadzone przez seniorów z radiową żyłką.

Wykłady dla wszystkich

W ofercie bytomskiego uniwersytetu znajdują się wykłady o szerokiej tematyce, począwszy od kultury i sztuki poprzez historię, a skończywszy na zagadnieniach zdrowotnych, czy związanych z bezpieczeństwem.

- Jeszcze w tym miesiącu planujemy wykład, na który zaprosiliśmy prokuratora okręgowego, który przybliży zainteresowanym m.in. jak radzić sobie z oszustami. W naszej ofercie znajdzie się też wykład filozoficzno-historyczny Wojciecha Dutki, a w kolejnych miesiącach planujemy zaprosić ks. Adama Bonieckiego - mówi Elżbieta Morgoń-Ochman.

W spotkaniach otwartych mogą brać udział także uczestnicy niebędący słuchaczami bytomskiego uniwersytetu.