Bytomskie CSW Kronika triumfuje zdobywając prestiżową nagrodę Śląska Rzecz

Bytomskie Centrum Kultury zdobywa prestiżowe wyróżnienia za innowacyjne projekty artystyczne i społeczne
- Bytomskie CSW Kronika triumfuje na konkursie Śląska Rzecz z wyjątkową wystawą
- Bytomskie publikacje artystyczne docenione za kreatywność i wrażliwość społeczną
Bytomskie CSW Kronika triumfuje na konkursie Śląska Rzecz z wyjątkową wystawą
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika z Bytomia zaskoczyło jury jubileuszowej, 20. edycji konkursu Śląska Rzecz, zdobywając Nagrodę Główną w kategorii wystawiennictwo za projekt „Krzycz, Siostro, krzycz!”. To nie tylko wystawa, ale kompleksowy program artystyczno-edukacyjny, który porusza trudne tematy historii i współczesności kobiet wykluczonych społecznie. Projekt powstał w 2024 roku i obejmował rezydencje artystyczne oraz współpracę z różnorodnymi grupami mieszkańców Bytomia, m.in. kobietami ze społeczności romskiej czy ukraińskimi imigrantkami.
Wystawa opiera się na biografiach ostatnich przedwojennych właścicielek kamienicy, gdzie mieści się Kronika, zestawiając bolesne doświadczenia kobiet z czasów II wojny światowej z ich współczesnymi historiami. Za koncepcję i aranżację odpowiadały Agata Cukierska oraz Katarzyna Kalina. Jury podkreśliło, że projekt potrafi przekazać silne emocje przy użyciu oszczędnych środków wizualnych, a także zwraca uwagę na ważne kwestie społeczne związane z wykluczeniem ze względu na pochodzenie, orientację seksualną czy sytuację ekonomiczną.
Bytomskie publikacje artystyczne docenione za kreatywność i wrażliwość społeczną
CSW Kronika nie poprzestało na sukcesie wystawy – dwie publikacje przygotowane przez Marcina Wysockiego również zostały wyróżnione. Jedna z nich to towarzysząca wystawie „Krzycz, Siostro, krzycz!” książka pod redakcją Pawła Wątroby, która zdobyła nominację w kategorii grafika użytkowa. Druga publikacja – „Zeszyt obserwacji terenowych” – otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Zeszyt ten powstał w ramach projektu „Niebo w papiloty. Sztuka jako piąty żywioł”, który łączył sztukę z naukami biologicznymi podczas warsztatów prowadzonych na terenach zielonych.
„Zeszyt obserwacji terenowych” zachęca do aktywnego odkrywania miejskiej przyrody poprzez rysunki i zapiski uczestników warsztatów. Jury doceniło wysoką kulturę wizualną publikacji oraz jej dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Ważnym elementem jest też silna więź z naturą, którą promuje ten projekt.
Dodatkowo jurorzy zwrócili uwagę na wystawę „I wkroczyłam w świat pełen zmartwień”, prezentującą prace powstałe w ramach tego samego przedsięwzięcia. Za realizację tego projektu odpowiadały Katarzyna Kalina, Dominika Malska, Iwona Sobczyk, Agata Cukierska, Paweł Wątroba oraz Marcin Wysocki.
Warto podkreślić, że CSW Kronika działa jako część Bytomskiego Centrum Kultury i konsekwentnie rozwija swoją ofertę kulturalną skierowaną do szerokiego grona odbiorców.
„Scenariusz i aranżacja stanowią integralną całość – zarówno merytorycznie, jak i wizualnie. Wystawa porusza ważny temat bolesnych doświadczeń kobiet wykluczonych przez pochodzenie, bezrobocie, choroby, zaangażowanie polityczne, orientację seksualną itp. Przekaz wzmacnia właściwy język wizualny. Projekt udowadnia, że silne emocje można przekazywać nawet za pomocą bardzo oszczędnych środków” – jury konkursu Śląska Rzecz
Źródło: materiały prasowe CSW Kronika
Opierając się na: Bytomskie Centrum Kultury
Autor: krystian