Otwartość, różnorodność, wielobarwność, a nade wszystko emocje wypowiedziane poprzez nieskrępowany ruch, to wszystko czeka na widzów w nowym sezonie artystycznym Teatru Rozbark. Dziś /16 września/ artyści teatru przy ul. Kilara na czele z dyrektorką Anną Piotrowską podzielili się swoimi planami na najbliższe miesiące.

„Teatr jest iluzją, która potrafi zabierać nas w inny wymiar. Dla twórców to realna przestrzeń codziennego wysiłku do wydobywania i kreowania fantazyjnych światów. Odrealnienie i konkret pracy scenicznej, fantazja i dotykanie realnych emocji, wyobraźnia i życie - między tymi biegunami tworzy się sztuka przypominająca właśnie zamki na piasku” - tak w swoim tekście inauguracyjnym o nowym sezonie artystycznym pisze Anna Piotrowska.

Zamki na piasku

Jak tłumaczą artyści, tytuł nowego sezonu artystycznego „Zamki na piasku”, odnosi się do sfery marzeń, ulotności, tworzenia iluzji, ale i mocnej wiary we własne pragnienia. - Pola eksploracji tematów związanych z fizycznością i tańcem są bardzo szerokie. Mam nadzieję, że spektakle, które będziemy tworzyć dla widzów i które będziemy mogli również obejrzeć na naszej scenie zabiorą nas wszystkich w inny wymiar - mówi Anna Piotrowska.

Fragment spektaklu

Spektakle, które proponuje teatr w nowym sezonie artystycznym opierają się na pogłębionej pracy z ciałem w obrębie sztuki tańca, teatru i ruchu. Artystów intryguje mocna fizyczność i budowanie przestrzeni, w której emocje rozpychają się i zaskakują. Zapraszam nieustanne po zgłębianie mocy własnej wyobraźni, choćby w niezrozumieniu i rozpadzie. Zapraszam na dawkę energii, mocy i wzruszeń. Zapraszam do odważnego budowania własnych marzeń, a przede wszystkim ich zauważenia.

Zespół

Zespół aktorów-tancerzy w sezonie 2022/2023 tworzą: Kamil Bończyk, Joanna Brodniak, Alexey Torgunakov, Katarzyna Zioło, Łukasz Szleszyński, Julia Lewandowska, Daniel Zych. Do zespołu dołączyli też stażyści Terenu Tańca, czyli programu specjalnego tworzonego wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy. Tegorocznymi stażystkami są: Sabina Letner, Ewa Noras, Aleksandra Łuczak, Aleksandra, Kępińska oraz Maria Lenczewska.

Premiery i spektakle

Już 18 września będzie można zobaczyć spektakl teatru B'cause Dance Company „Do łez”, a także „Gemini tryptyk” oraz „Tribute to” w choreografii Anny Piotrowskiej, które będą prezentowane w ramach 12. Nocy Teatrów Metropolii. Październik rozpocznie się pierwszą tegoroczną premierą, na którą teatr zaprasza 1 i 2 października. Długo wyczekiwany spektakl będzie grany na Scenie Cechownia o godzinie 19.00. Druga premiera to „Dziadowisko” w reżyserii Anny Piotrowskiej, grana 5 i 6 listopada. Do współpracy przy jego tworzeniu zaproszono Zespół Pieśni i Tańca Śląsk oraz choreografa Michaiła Zubkowa.

Teatr na wyjeździe

W tym sezonie bytomski zespół wyruszy w trasę. Spektakl GEMINI tryptyk zrealizuje dłuższą trasę po Polsce. - Wyjazdowe spektakle otwieramy wizytą w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, gdzie będziemy występować w ramach Opolskiej Sceny Tańca. Następnie będzie można nas zobaczyć w Krakowie, Ełku, Słupsku, a także w Münster na Festiwalu UM-POLEN, organizowanym przez kolektyw Bodytalk - mówi Anna Piotrowska.

6 i 7 października Teatr Rozbark będzie gościć kolektyw Bodytalk, który zaprezentuje spektakl pt.: BILDERZERSTORER, w ramach współpracy zagranicznej. W listopadzie (28 listopada) na deskach naszego Teatru widzów oczarują Jenna Henry i Matilda Bilberg w spektaklu pt.: I U M I. Spektakl doceniła grupa Aerowaves, która pełni wyjątkową rolę łącznika między choreografami, programistami tańca i entuzjastami tańca w całej Europie.

Rezydencja artystyczna

Teatr Rozbark uruchomił rezydencję artystyczną pt. ART (OUT) OF HOME w ramach programu „Kultura - Interwencje” Narodowego Centrum Kultury. - Kiedy wybuchła wojna, zadaliśmy sobie pytanie, co możemy zrobić. Zdecydowaliśmy, że będziemy działać długofalowo poprzez projekt oferujący rezydencję. Nad własnym projektem pracują już dwie artystki z Ukrainy - mówi Julia Lewandowska, tancerka TR.

W tym sezonie artystycznym teatr kontynuuje współprace z Akademią Sztuk Teatralnych. Teatr współpracuje również ze studentami, umożliwiając im dostęp do Eksperymentalnej Sceny Studentów, będącej cyklem scenicznych laboratoriów studentów AST z Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, dającym im szansę na ekspresję w profesjonalnych teatralnych warunkach.

W tym sezonie, podobnie jak w latach ubiegłych, na deskach teatru gościć będą spektakle zrzeszone w Polskiej Sieci Tańca. Miłośnikom tańca współczesnego zaprezentowane zostaną takie dzieła, jak: „Do łez” (B'cause Dance Company), manRay. Barbarzyńca (Sopocki Teatr Tańca), unbody ( (heartzhouse), „W moim początku jest mój kres” (Lubelski Teatr Tańca).

Młodzi tancerze na scenę

W grudniu na deski Teatru Rozbark zaproszeni zostaną młodzi tancerze i choreografowie biorący udział w eliminacjach do finału Międzynarodowego SoloDuo Dance Festival, które dają szansę na wyjazd do Budapesztu na finał konkursu o tytuł The Best Solo i The Best Studio. Wydarzenie odbędzie się 10 i 11 grudnia.

Tukej się tańczy

Od samego początku zajęcia stałe cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci, młodzieży, osób dorosłych jak również seniorów. Teatr oferuje szeroką ofertę dla osób w każdym wieku. W tym roku nabór na zajęcia stałe odbywa się pod hasłem Tukej się tańczy, nawołując społeczność całego Śląska do odkrywania sztuki tańca i teatru oraz przypominając o tym, jak ważnym ośrodkiem tanecznym w kraju jest Bytom.

Szczegółowe informacje o zajęciach można znaleźć na stronie internetowej: www.teatrrozbark.pl oraz FB Teatru Rozbark.