Zgodnie z zapowiedzią rządu, administracja samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10% jeszcze w tym roku. Celem takich działań ma być zmniejszenie konsumpcji i oszczędność energii elektrycznej, co ma się przełożyć na oszczędności w gospodarce. W Bytomiu działania oszczędnościowe wprowadzamy systematycznie od kilku lat - dzięki modernizacji miejskiego oświetlenia na energooszczędne, tylko w ciągu roku zużycie energii elektrycznej zmniejszyliśmy o 61 proc.! Planujemy kolejne oszczędności.
- Premier Mateusz Morawiecki w reakcji na kryzys energetyczny chce zobowiązać samorządy do zmniejszania zużycia prądu o 10 proc. Tymczasem w Bytomiu oszczędności energii wprowadzamy systematycznie od kilku lat. Tylko dzięki inwestycji w energooszczędne oświetlenie, w skali roku zmniejszyliśmy zużycie energii elektrycznej o 61 proc. Będziemy wprowadzać też kolejne oszczędności związane m.in. z obniżeniem temperatury w obiektach użyteczności publicznej, wyłączymy też doświetlenie budynków i ograniczymy wydatki na oświetlenie świąteczne - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
Zmniejszenie temperatury w budynkach urzędu, wygaszanie doświetlenia obiektów oraz ograniczenie oświetlenia świątecznego
- Rosnące ceny węgla kamiennego, paliw, a także szalejąca inflacja, która w sierpniu wyniosła 16% mają ogromny wpływ na ceny surowców energetycznych, co przedkłada się na ceny energii elektrycznej, ogrzewania, ale także towarów i usług - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. - W naszym mieście mamy już przygotowane rozwiązania. Planujemy oszczędności polegające na zmniejszeniu temperatury w budynkach użyteczności publicznej, głównie w budynkach Urzędu Miejskiego i podlegających mu jednostkach, na wygaszeniu doświetlenia budynków oraz ograniczeniu oświetlenia świątecznego - podkreśla wiceprezydent Michał Bieda.
Poza wprowadzeniem tych oszczędności, w budynkach użyteczności publicznej zainstalowane zostaną tzw. czujniki światła, jak również ograniczone zostanie także zużycie sprzętu elektrycznego, między innymi: drukarek, ksera oraz innych urządzeń elektrycznych.
Warto podkreślić, że miasto na bieżąco monitoruje sytuację na rynku związaną z cenami energii elektrycznej, co nie wyklucza podjęcia kolejnych działań związanych z ograniczeniem zużycia energii elektrycznej w mieście.
- Na razie nie planujemy wyłączania oświetlenia ulicznego w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. - Dzięki modernizacji oświetlenia ulicznego tylko w bieżącym roku, w porównaniu z 2021 rokiem spadło zużycie energii na potrzeby oświetlenia ulicznego aż o 61% - dodaje wiceprezydent Michał Bieda.
Warto dodać, że w mieście przeprowadzono w ostatnich trzech latach kompleksową wymianę oświetlenia ulicznego na LED-owe, dzięki czemu zużycie energii elektrycznej spadło z 2 mln 318 tys. kWh /dane za okres od 1 stycznia do 19 lipca 2021 roku/ do zaledwie 901 tys. kWh /dane za okres od 16 stycznia do 16 lipca 2022 roku/, co oznacza że spadek zużycia energii wyniósł około 61%.