Dzisiaj 17 września mija 90. rocznica śmierci nadburmistrza Georga Brüninga, jednego z najdłużej piastujących urząd burmistrzów na Górnym Śląsku, za rządów którego Bytom zmienił swoje oblicze, stając się jednym z najważniejszych miast na Śląsku. W rocznicę śmierci nadburmistrza, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Michał Staniszewski złożyli kwiaty na grobie zasłużonego włodarza miasta.

- Georg Brüning to jedna z najbardziej zasłużonych postaci dla naszego miasta. Już za jego życia docenili to mieszkańcy Bytomia, którzy w 1901 roku w dowód wdzięczności za działania na rzecz miasta ofiarowali mu okazałą willę, która do dziś stoi przy al. Legionów - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Za czasów jego rządów powstały nie tylko okazałe budynki użyteczności publicznej w mieście, ale również nadburmistrz miał wiele dokonań w takich dziedzinach życia miasta jak: komunikacja tramwajowa, a także budowa sieci elektrycznej, gazowej i wodno - kanalizacyjnej - podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.

Zdjęcie: Georg Brüning, źródło: Monographien deutscher Städte, Bd. 15, Beuthen O/S, Deutscher Kommunal Verlag, Berlin 1925, Śląska Biblioteka Publiczna.

O wakacie dowiedział się z... prasy

Georg Brüning urodził się 12 sierpnia 1851 w Botzlar w Westfalii. Już od najmłodszych lat jego rodzice zadbali o wykształcenie syna, który po uzyskaniu w 1870 roku świadectwa dojrzałości studiował prawo i nauki polityczne, uzyskując stopień doktora obojga praw. Przełomowym, jak się okazało w jego życiu wydarzeniem było zamieszczone w prasie ogłoszenie o wakacie na stanowisku burmistrza w Bytomiu na Górnym Śląsku. Brüning zgłosił swoją kandydaturę i 20 listopada 1882 roku Rada Miejska w Bytomiu jednogłośnie wybrała go na pierwszego burmistrza miasta.

Bytom najpiękniejszym miastem Górnego Śląska

Rządy Georga Brüninga przyniosły Bytomiowi rozkwit i prestiż na Górnym Śląsku. W mieście powstały ważne budynki użyteczności publicznej, jak: pierwszy na Górnym Śląsku Teatr Miejski, Miejska Katolicka Szkoła Realna /obecnie budynek IV Liceum Ogólnokształcącego/ zbudowana w 1903 roku, koszary (obecna siedziba Urzędu Miejskiego przy ulicy Smolenia) oraz Królewski Instytut Higieny (obecna siedziba Sanepidu przy ul. Moniuszki).

Bytom zyskał również uruchomioną 27 maja 1894 roku pierwszą na Górnym Śląską linię tramwajową łączącą bytomski dworzec kolejowy z Piekarami, Szarlejem i Rozbarkiem, jedną z pierwszych w Europie, biologicznych oczyszczalni ścieków, zbudowaną w latach 1902 - 1905 wraz z budową sieci miejskiej kanalizacji oraz Miejski Ogród Zoologiczny, który założono w 1898 roku w najpiękniejszym na Górnym Śląsku parku miejskim.

Wraz z rozwojem miastem powiększyła się także ludność Bytomia. Miasto z każdym rokiem stawało się jedną z najważniejszych metropolii na Górnym Śląsku, co wiązało się z napływem ludności. Bytom z miasta liczącego około 22 tys. mieszkańców w 1882 roku na początku XX wieku miało już prawie 70 tys. mieszkańców. Zmieniła się również struktura administracyjna miasta. Utworzenie pierwszego na Górnym Śląsku powiatu miejskiego, tzw. Stedtkreis spowodowało, że od 21 marca 1892 roku Georg Brüning otrzymał tytuł nadburmistrza, którym posługiwał się aż do rezygnacji z urzędu w 1919 roku.

Zdjęcie: Oberschlesien im Bild, 1926, nr 35, Gleiwitz 1926, Śląska Biblioteka Publiczna.

Doceniony jeszcze za życia

Lata pracy na rzecz miasta docenili mieszkańcy Bytomia, którzy w 1901 roku w dowód wdzięczności podarowali Georgowi Brüningowi piękną secesyjną willę przy ówczesnej Kürfurstenstrasse 4 (dziś al. Legionów), którą zaprojektował Karl Brugger. Z kolei w dniu 75. urodzin, 12 sierpnia 1926 roku Rada Miejska nadała Brüningowi Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia, po raz kolejny doceniając wielkie zasługi emerytowanego nadburmistrza.

Georg Brüning zmarł 17 września 1932 roku Georg Brüning, a jego pogrzeb był wielką manifestacją mieszkańców Bytomia żegnających jedną z najbardziej zasłużonych dla miasta osób.

Uhonorowany na 760-lecie lokacji miasta

Z okazji 760-lecia nadania prawa miejskich Bytomiowi, radni Rady Miejskiej podjęli w 2014 roku uchwałę nadającą placowi przed Urzędem Miejskim imię Georga Brüninga, zaś w 2015 roku przed gmachem magistratu stanęła pamiątkowa tablica przypominająca postać nadburmistrza oraz jego dokonania na rzecz miasta, którym władał przez prawie 37 lat, spełniając swoje marzenie, czyniąc z Bytomia metropolię Górnego Śląska.