Spacery z aparatem w poszukiwaniu architektonicznych perełek, wystawa, i wreszcie spektakl. Tak w wielkim skrócie prezentował się projekt Bytomskie Perły, którego podsumowanie odbyło się w niedzielę /2 października/ w Beceku.
- Na pomysł, by zrealizować projekt promujący bytomską architekturę z okresu największego rozkwitu miasta, czyli lat 1800 - 1945, wpadli współpracujących z Becekiem wolontariusze. Wsparliśmy ich doświadczeniem w staraniach o grant - mówi Michał Kaczmarek, z Działu Wniosków i Zamówień Publicznych Beceku.
Patriotyzm jutra
Projekt został zrealizowany dwutorowo: poprzez działania fotograficzne (warsztaty i spacery) oraz teatralne (warsztaty teatralne, happeningi). W projekcie brała udział 15 - osobowa grupa bytomskich licealistów, która pod okiem fotografa Arkadiusza Ławrywiańca ruszyła w miasto w poszukiwaniu architektonicznych pereł.
Efekty ich pracy można było zobaczyć podczas niedzielnego podsumowania. Wystawa dwunastu wielkoformatowych fotografii to spojrzenie młodych na historyczną tkankę miasta.
W finale Bytomskich Pereł publiczność zobaczyła spektakl teatralny przygotowany przez bytomską młodzież pod okiem instruktorki Beaty Błońskiej.
Uczestnicy projektu stworzyli spektakl na podstawie poematu ks. Norberta Bonczyka „Stary kościół Miechowski”, do którego samodzielnie opracowali scenariusz, przygotowali stroje i całą scenografię.
Bytomskie Perły zostały dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra".