Złodziej nie potrzebuje wcale dużo czasu, by okraść nasz dom lub mieszkanie. Zgromadzony w naszych domach dorobek wielu lat pracy, stanowi dla niego łakomy kąsek. Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych mieszkań i domów. Podpowiadamy, w jaki sposób można uniknąć takiego zagrożenia, jak włamanie.
Nasze domy lub mieszkania, w których zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, mogą stanowić łakomy kąsek dla złodzieja. Okazją do kradzieży mogą być otwarte drzwi lub okna podczas chwilowej nieobecności lokatorów, a nawet gdy wszyscy domownicy są w środku, ale zajęci lub śpiący nie słyszą, co się dzieje w drugim pokoju lub przy drzwiach. Doskonałą okazją dla złodzieja jest również nasz wyjazd, dlatego, zanim wyjedziemy z domu, dołóżmy starań o to, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych mieszkań i domów i pomyślmy o tym, jak odpowiednio je zabezpieczyć.
Przypominamy:
- Zawsze zamykaj drzwi domu i mieszkania, nawet gdy jesteś w środku. Gdy jesteś zajęty pracami domowymi, możesz nie zauważyć i nie usłyszeć, że ktoś wszedł do środka. Często też nie reagujesz, sądząc, że to ktoś z domowników.
- Reaguj na odgłos naciskanej klamki i sprawdzaj, kto to robi. Informuj o takich sytuacjach Policję.
- Dzwoń na Policję, jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu lub zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, przed blokiem lub na parkingu.
- Uczulaj na takie zagrożenia swoich sąsiadów, zwłaszcza gdy w mieszkaniu zostają osoby starsze lub dzieci.
- Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom i chuligaństwu. Porozmawiaj z sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”.
- Przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas nieobecności zaopiekowała się domem, mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki.
Wychodząc z domu:
- Zamknij wszystkie drzwi i okna, wychodząc nawet na krótko na własną posesję. Pamiętaj, złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wejść do Twojego domu.
- Nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi). Złodziej często zna te miejsca nie gorzej od Ciebie.
- Pamiętaj również, aby zamknąć okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do domu.
- Wychodząc wieczorem z domu, zaciągnij zasłony, opuść żaluzje lub rolety.
- Nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu "wyszłam do Krysi", włamywacz bardzo lubi gwarancje, że w domu nikogo nie ma.
- Zainwestujmy w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Warto za to, poprzez odpowiednie zabezpieczenia, zniechęcić przestępców do wyboru swojego mieszkania lub domu. Pamiętajmy, złodziej, typując miejsce włamania, wybierze to z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania.
- Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy w nich dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
Nie ryzykuj niepotrzebnie:
- Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności.
- Nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy.
- Jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania.
- Zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja. Sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki), w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.
- Nie zapomnij o ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniu swojego domu, mieszkania, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.
Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale pamiętajmy, że chroniąc nasz dom, sami możemy znacznie zminimalizować ryzyko włamania.