Wystawy, spektakle, koncerty, spotkania autorskie oraz konkursy. Tak obchodzony jest rok Brunona Schulza w Bytomiu. Dopełnieniem tych wydarzeń było odsłonięcie dzisiaj 8 października muralu poświęconemu wybitnemu artyście, który możemy oglądać na jednej z kamienic przy skwerze „Spotkania” znajdującym się pomiędzy ulicą Rycerską a Korfantego. Warto dodać, że nazwa skweru, gdzie znajduje się się nowy mural również nie jest przypadkowa. Nawiązuje ona do obrazu Brunona Schulza.

Nowy skwer i mural poświęcony Brunonowi Schulzowi

- Skwer "Spotkania" to miejsce na kulturalnej mapie Bytomia, które ma przypominać nie tylko o bogatej twórczości Brunona Schulza, ale również o Drohobyczu, naszym mieście partnerskim, gdzie żył i tworzył wybitny pisarz, malarz, rysownik oraz grafik - mówił podczas dzisiejszej uroczystości prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Brama w murze

Przypomnijmy, że w 2022 roku przypada 130 rocznica urodzin i 80 rocznica tragicznej śmierci Brunona Schulza - artysty, który mocno zaistniał w polskiej literaturze. Schulz urodził się i żył w Drohobyczu - mieście partnerskim Bytomia. W ramach Roku Schulza organizujemy w naszym mieście m.in. konkursy, wernisaże, warsztaty malarskie oraz wykłady. Z tej okazji na budynku znajdującym się między ulicą Rycerską a Korfantego powstał mural inspirowany jedynym zachowanym olejnym obrazem Schulza zatytułowanym „Spotkanie”. Tematem dzieła jest odrębność kulturowa młodego Żyda oraz miejskich, pewnych siebie kobiet. Różnice spowodowały powstanie muru, w którym jednak pojawia się brama - przejście, furtka, symbol pogranicza kultur, wyznań religijnych i preferencji cywilizacyjnych. Aby upamiętnić obchodzony w Bytomiu rok Brunona Schulza, radni Rady Miejskiej podjęli również uchwałę o nadaniu przestrzeni znajdującej się między ulicą Rycerską a Korfantego nazwy „Skwer Spotkania”.

Jedyny zachowany obraz

- Nazwa nawiązuje do jedynego zachowanego olejnego obrazu Schulza zatytułowanego „Spotkanie”. Nadając taką nazwę, odnosimy się też do historii naszego miasta i jego mieszkańców oraz do współpracy pomiędzy Bytomiem a Drohobyczem - mówiła Halina Bieda, senator RP i prezes Bytomskiego Klubu Samorządowego, która współorganizowała sobotnie wydarzenie.

Ławeczka, stół, kostka

Podczas sobotniej uroczystości zaprezentowana została również „Ławeczka Marzeń Błękitnookiego - instalacja upamiętniającą życie i twórczość Schulza”, która zostanie później przekazana do Drohobycza. Warto dodać, że u zbiegu ulic Korfantego i Rycerskiej artyści Teatru Rozbark upamiętniając twórczość Schulza przedstawili specjalnie na tę okazję performance, a ponadto w ramach dzisiejszego wydarzenia wmurowana została kostka brukowa z ulicy Krokodyli w Drohobyczu (w słynnym zbiorze Schulza „Sklepy Cynamonowe” jedno z opowiadań nosi nazwę „Ulica Krokodyli”).

Nowy skwer i mural poświęcony Brunonowi Schulzowi (1) Nowy skwer i mural poświęcony Brunonowi Schulzowi (1)
10

Nowy skwer i mural poświęcony Brunonowi Schulzowi

Nowy skwer i mural poświęcony Brunonowi Schulzowi (2)
Nowy skwer i mural poświęcony Brunonowi Schulzowi (3)
Nowy skwer i mural poświęcony Brunonowi Schulzowi (4)
Nowy skwer i mural poświęcony Brunonowi Schulzowi (5)
Nowy skwer i mural poświęcony Brunonowi Schulzowi (6)
Nowy skwer i mural poświęcony Brunonowi Schulzowi (7)
Nowy skwer i mural poświęcony Brunonowi Schulzowi (8)
Nowy skwer i mural poświęcony Brunonowi Schulzowi (9)
Nowy skwer i mural poświęcony Brunonowi Schulzowi (11)

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem mera Drohobycza Tarasa Kuczmy i prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza. Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2022. Cały projekt został dofinansowany ze środków Gminy Bytom.

Jedność polsko-ukraińska

Projekt muralu przygotowała na zlecenie Bytomskiego Klubu Samorządowego Galeria Sztuki Użytkowej Stalowe Anioły. W ramach udzielonego małego grantu miasto przeznaczyło na wykonanie muralu 8 tys. zł. Malunki wykonały dwie artystki ze Stalowych Aniołów: Katarzyna Sokołowska i Magdalena Wichrowska oraz Hrystyna Dragun z Drohobycza. Ukrainka ukończyła Lwowską Narodową Akademię Sztuki, a obecnie pracuje jako nauczycielka w szkole artystycznej w Drohobyczu.

- Bardzo podoba mi się twórczość Brunona Schulza, który w swoich pracach często opisywał nasze miasto Drohobycz, rozsławiając je na cały świat. Jego życie pokazuje również jedność ówczesnej Ukrainy i Polski - mówi ukraińska artystka Hrystyna Dragun.

Jeden z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX wieku

Bruno Schulz urodził się w 1892 roku w Drohobyczu, niewielkim galicyjskim miasteczku, położonym nieopodal Lwowa. Tam spędził niemal całe życie i tam został w 1942 roku zastrzelony na ulicy przez gestapowca.

Schulz w ciągu 50 lat swojego życia stworzył niewielki pod względem liczebnym, ale charakteryzujący się wysokim poziomem twórczym wachlarz utworów obejmujących literaturę oraz działalność plastyczną. Jego dorobek - zarówno literacki, jak i plastyczny - przesycony jest drohobyckimi realiami, bo uważał swoje miasto za centrum świata i był jego pilnym obserwatorem i doskonałym „kronikarzem”.

Bruno Schulz

Jego utwory weszły do kanonu literatury światowej i są znane nawet w najodleglejszych kulturowo rejonach świata. Najbardziej znanymi utworami Brunona Schulza są oczywiście dwa tomy opowiadań: „Sklepy cynamonowe” oraz „Sanatorium pod Klepsydrą”, a także kilka utworów niewłączonych przez pisarza do pierwodruków wspomnianych zbiorów. Do tego należy dodać niezwykle interesujący zespół listów, wydany w tzw. „Księdze listów”.

Senat upamiętnił znanego artystę

Warto podkreślić, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej 26 listopada 2021 roku ustanowił rok 2022 Rokiem Brunona Schulza. Z kolei w lipcu br. w Senacie RP z inicjatywy senator Haliny Biedy otwarto wystawę „Bruno Schulz i jego arka wyobraźni”, na której przedstawiono życie i dorobek artysty związanego z Drohobyczem, miastem partnerskim Bytomia.