Bilet za 90 groszy to propozycja Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu świętującego 90. rocznicę przenosin do obiektu, który dominuje nad pl. Jana III Sobieskiego. 24 października 1932 roku uroczyście otwarto w Bytomiu nowy gmach muzealny, zlokalizowany przy ówczesnym placu Moltkego, dziś plac Jana III Sobieskiego.

Archiwalne zdjęcie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu - ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Nie były to jednak wyłącznie proste „przenosiny” instytucji z budynku do budynku. Muzeum bytomskie, dotychczas miejskie, zyskiwało zarazem nowy status. Stało się muzeum regionalnym, co podkreślono nadaniem mu nowej nazwy - Górnośląskie Muzeum Krajowe (niem. Oberschlesisches Landesmuseum). 9 dekad funkcjonowania w nowym budynku Muzeum Górnośląskie pragnie świętować biletami za 90 groszy, które będą upoważniały do wstępu na wystawy czasowe, za wyjątkiem ekspozycji „Skarby śląskiej szafy”.

Na zwiedzanie z biletem 90. groszowym bytomskie muzeum zaprasza w niedzielę 23 października, a każdy kto tego dnia kupi bilet dostanie przypinkę z grafiką muzealnego budynku. W niedzielne popołudnie wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny. Informacje o bieżących ekspozycjach można znaleźć na stronie: www.muzeum.bytom.pl

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu świętuje

Wróćmy do roku 1932. Nową jakością w górnośląskim muzealnictwie był gmach, wybudowany specjalnie dla potrzeb muzealnych - inne górnośląskie muzea mieściły się dotychczas w budynkach, które dla celów muzealnych zaadaptowano. Budowa obiektu według projektu A. Stütza i H. Hettlera rozpoczęła się w roku 1929. Rok później siedziba bytomskiego muzeum była już gotowa. Z powodu światowego kryzysu ekonomicznego budynek zrealizowano tylko w połowie, druga część nigdy nie została wzniesiona. Nowoczesność gmachu podkreślała jego modernistyczna architektura. Był on niezwykły również ze względów funkcjonalnych, bowiem zaprojektowano go tak, że pod jednym dachem mieściły się muzeum, biblioteka miejska oraz miejska kasa oszczędności. Ta ostatnia była inicjatorem budowy gmachu a następnie systematycznie dotowała znajdujące się w nim instytucje kultury.

Początki sięgają aż 1910 roku

Przypomnijmy, że historia dzisiejszego Muzeum Górnośląskiego rozpoczęła się dużo wcześniej. Początki bytomskiej placówki sięgają 1910 roku, kiedy przez grupę miłośników dziejów Bytomia zostało założone Bytomskie Towarzystwo Historyczno-Muzealne (Beuthener Geschichts- und Museumsverein). Towarzystwo utworzyło wówczas lokalne muzeum w oparciu o depozyty z prywatnych kolekcji oraz zbiór pamiątek miejskich i cechowych, a także archiwaliów przekazanych przez bytomski magistrat. W instytucji pojawił się referent do spraw zabytków archeologicznych dla Prowincji Górnośląskiej.

Pomijając historyczne zmiany, jakim przez ostatnie dziewięć dekad podlegał gmach muzealny przy dzisiejszym placu Sobieskiego, warto sobie uzmysłowić, że nadal pełni on z powodzeniem funkcję nadaną mu przed dziewięćdziesięciu laty - jest siedzibą dużego, wielodziałowego muzeum. Różnicą jest to, że dziś niepodzielnie władają nim muzealnicy.