Po łące wysianej w ubiegłym roku przy Zespole Szkół Technicznych w Szombierkach, czas na kolejne miejsca. W ramach projektu Metropolitalne łąki kwietne realizowanego przez Fundację Łąka, Piękną Stronę Miasta oraz Stowarzyszenie Bytomskich Pszczelarzy, w naszym mieście powstają kolejne zielone enklawy: przy ul. Długiej w Stroszku oraz ul. Pocztowej i Technicznej w Karbiu.

Teren przy ul. Strzelców Bytomskich - Długiej

Zakładanie łąk kwietnych to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej miast, do czego zachęcają przyrodnicy i architekci zajmujący się projektowaniem miejskiej zieleni. Rezygnując z krótko przystrzyżonych trawników i dając szansę polnym gatunkom przyroda odwdzięcza się miastu czystszym powietrzem i glebą, kumuluje tak potrzebną w czasie upałów wilgoć oraz daje schronienie zapylaczom.

- W tym roku utworzymy w Bytomiu dwie łąki - przy ul. Długiej, gdzie ziemia została już przygotowana pod wysiew oraz przy ul. Technicznej i Pocztowej, gdzie ze względu na trudne, bo zanieczyszczone guzem podłoże powadzimy niezbędne prace - mówi Grzegorz Walkiewicz z Fundacji Łąka.

Łąka na gruzowisku

Ulica Techniczna i Pocztowa w Karbiu, to dla Bytomia miejsce-blizna. O tym, że jeszcze w 2011 r. stały tu bloki i toczyło się normalne życie, świadczy osiedlowa droga i drzewo, które z okien swoich mieszkań widzieli dawni mieszkańcy.

W 2012 roku osiedle zostało wyburzone w wyniku nieodwracalnych szkód górniczych. Został rozległy, pusty obszar, który taki pozostanie dopóki procesy geologiczne na tym obszarze się nie unormują.

Teren przy ul. Technicznej

- Podczas pracy nad projektem mieliśmy do wyboru kilka terenów. Nasze stowarzyszenie wskazało ul. Długą, a obejmujący około 2850 mkw. obszar ulic Technicznej i Pocztowej, do której niedaleko będą miały pszczoły z Miejskiej Pasieki, zaproponował Miejski Zarząd Dróg i Mostów - mówi Urszula Mazurowska ze Stowarzyszenia Piękna Strona Miasta.

Rośliny przyjazne zapylaczom

Jak zaznacza Urszula Mazurowska, mieszanka, którą obsiane zostaną tereny, jest przygotowana specjalnie pod miejsce wysiewu i składa się roślin wieloletnich przyjaznych owadom zapylającym. Wybrane nasiona wymagają stratyfikacji czyli przemrożenia, dlatego zasiewy organizowane są jesienią.

Zasiej łąkę

Wysiewanie łąki kwietnej zaplanowano na 24 października, a wcześniej odbędą się warsztaty teoretyczne, podczas których przedstawiciele Fundacji Łąka opowiedzą o zaletach łąk kwietnych, sposobach ich zakładania i pielęgnacji.

Przy ul. Długiej - Strzelców Bytomskich warsztaty praktyczne zaplanowano na godzinę 17.00, z kolei prelekcja z teorii odbędzie się o 18.00 w Biurze Promocji Bytomia (Rynek 7). Przy ul. Pocztowej warsztaty praktyczne zaplanowano na godzinę 15.00, a teoretyczne o 14.00 w lokalu przy pl. Sobieskiego.