1 listopada podczas Dnia Wszystkich Świętych jak co roku na bytomskich cmentarzach organizowane są kwesty. Osoby kwestujące możemy spotkać dzisiaj na dwóch cmentarzach: przy ul. Kraszewskiego oraz Powstańców Warszawskich, gdzie będą kwestować członkowie i sympatycy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bytomiu. Udział w kwestach wzięli również prezydent Mariusz Wołosz oraz jego zastępca Adam Fras.
Kwesta na rzecz pomocy najuboższym dzieciom ze Śląska i Kresów
Zebrane pieniądze podczas kwesty na cmentarzu przy ul. Kraszewskiego oraz cmentarzu przy ul. Powstańców Śląskich zostaną przekazane na pomoc najuboższym dzieciom ze Śląska i Kresów. Warto dodać, że dzisiejsza kwesta, 1 listopada potrwa do godz. 16.00.
- Regularnie pomagamy naszym rodakom mieszkającym za wschodnią granicą. Pieniądze z kwesty zostaną przekazane m.in. polskiej szkole w Strzelczyskach oraz siostrom, które prowadzą we Lwowie oraz w Samborze ochronki dla dzieci - mówi Danuta Skalska, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa.
Chcesz wesprzeć renowacją zabytkowej nekropolii? Możesz wpłacić pieniądze na konto
Organizowana przez Towarzystwo Miłośników Bytomia pierwszolistopadowa kwesta na renowację zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Mater Dolorosa nie odbędzie się. Każdy, kto chce wesprzeć ratowanie zabytkowej nekropolii, może dokonać wpłaty na konto.
- W tym roku, podobnie jak w poprzednich nie będzie prowadzona kwesta na cmentarzu Mater Dolorosa. Wszystkie osoby, którym nie jest obojętny los zabytkowej nekropolii, zachęcamy do dokonywania wpłat na specjalnie utworzono konto bankowe pod numerem: 84 1750 0012 0000 0000 2372 0717 - mówi Hanna Firganek - wiceprezes Towarzystwa Miłośników Bytomia.
Środki zebrane na koncie zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu Mater Dolorosa. Powstała w XVII wieku nekropolia przy ul. Piekarskiej wpisana została do rejestru zabytków w 1987 roku. Przez szereg lat pieniądze z kwest przeznaczane są m.in. na renowację cennych architektonicznie kaplic i rodzinnych grobowców, a także remont cmentarnych alei.
W rezultacie udało się między innymi: przywrócić dawną świetność zabytkowym grobowcom m.in.: rodziny Nowotnych, Wincentego Pisarka, rodziny Paikertów, mauzoleum rodziny Goetzlerów, Ignatza Hakuby, rodziny Garus, rodziny Pruszydło, rodziny Schastok, rodziny Gołębiowskich.