W Bytomiu trwa jedna z największych imprez judo w kraju - VIII Memoriał Józefa Wiśniewskiego, w którym rywalizuje około 330 judoków i judoczek z 90 klubów w Polsce. Impreza będącą jednocześnie Pucharem Polski Juniorów i Juniorek Młodszych w Judo to kolejna szansa dla młodych adeptów judo na zdobycie cennych punktów do klasyfikacji generalnej.
- Bardzo się cieszę, że tylu młodych judoków i judoczek przyjechało do Bytomia, aby nie tylko walczyć o medale, ale również upamiętnić wybitnego działacza sportowego, jakim był Józef Wiśniewski - mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Warto dodać, że Józef Wiśniewski był nie tylko twórcą bytomskiego judo, ale miał ogromny autorytet oraz wpływ na rozwój tej dyscypliny w całym kraju. Dzisiaj w hali jego imienia młodzi adepci judo walczą nie tylko o medale, ale przede wszystkim mogą sprawdzić swoje umiejętności z rówieśnikami - mówił podczas otwarcia Memoriału im. Józefa Wiśniewskiego prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
330 judoków i judoczek z 90 klubów
Dzisiejsze, 5 listopada zawody ściągnęły do Bytomia najlepsze polskie zespoły judo, w ramach których rywalizują indywidualnie judocy i judoczki, ale również ważna jest klasyfikacja drużynowa. W Hali na Skarpie swoje umiejętności prezentują zawodnicy i zawodniczki z takich klubów jak: Czarni Bytom /gospodarz imprezy/, Katowic, Kielc, Wrocławia, Krakowa, Gdyni, Tarnowa, Elbląga, Sosnowca, Płocka, Łodzi, Radomia oraz wielu innych miast w naszym kraju.
VIII Memoriał Józefa Wiśniewskiego. Najlepsi młodzi judocy i judoczki walczą o medale
Warto dodać, że zarówno zawodnicy, jak i zawodniczki walczą w kilku kategoriach wagowych. Juniorki młodsze rywalizują w ośmiu kategoriach wagowych od 40 do 70 kg, zaś juniorzy młodsi w dziewięciu kategoriach wagowych od 46 do ponad 90 kg.
Wyniki na żywo dostępne są na stronie Polskiego Związku Judo
Wyróżnienia dla najlepszych
Bytomscy judocy i judoczki od lat dominują na krajowych matach czego dowodem są medalowe zdobycze podczas Mistrzostw Polski Seniorów, ale również zawodów rangi pucharowej. Dzisiaj podczas kolejnego już Memoriału im. Józefa Wiśniewskiego wyróżnieni za dotychczasowe osiągnięcia zostali: Daria Tyman, Karolina Rosa, Julia Bulanda, Martyna Glubiak, Bolesław Flejma, Sebastian Gwóźdź oraz Dominik Majowski za sukcesy w wywalczeniu tytułu Drużynowego Mistrza Polski Seniorów w 2022 roku.
Ponadto listami gratulacyjnymi zostali uhonorowani brązowi medaliści Mistrzostw Polski 2022: Patryk Walczyk, Wiktoria Ślązok oraz Patryk Łoziak, jak również Kamil Grabowski /brązowy medalista Mistrzostw Polski 2022 oraz Drużynowy Mistrz Polski Seniorów 2022/, Paulina Dziopa /Indywidualny i Drużynowy Mistrz Polski 2022/ i Paweł Drzymał /wicemistrz Polski indywidualnie oraz Drużynowy Mistrz Polski Seniorów 2022/. Wyróżnienia otrzymali także: Beata Pacut - Kłoczko - brązowa medalistka Mistrzostw Świata w Judo 2022, Krzysztof Gadacz i Eugeniusz Misztal, trenerzy Czarnych Bytom, Radosław Gajdamakin - brązowy medalistka Mistrzostw Świata Weteranów Kraków 2022 oraz Marek Słyk - trener I drużyny Czarnych Bytom.
Warto również dodać, że Polski Związek Judo odznaczył wybitnych polskich działaczy, trenerów i zawodników judo złotymi, srebrnymi oraz brązowymi odznakami.
VIII Memoriał Józefa Wiśniewskiego. Wyróżnienia dla najlepszych judoków, trenerów i działaczy
Pamięci Józefa Wiśniewskiego - twórcy bytomskiego judo
Zanim młodzi judocy i judoczki przystąpili do walk na matach, między innymi: władze miasta na czele z Mariuszem Wołoszem i Adamem Frasem, a także przedstawiciele Polskiego Związku Judo, Śląskiego Związku Judo oraz klubu GKS Czarni Bytom uczcili Józefa Wiśniewskiego, składając kwiaty pod tablicą znajdującą się w Hali na Skarpie, która nosi jego imię.
Warto dodać, że w przeszłości turniej nosił nazwę „Liberty Cup” i był imprezą cieszącą się dużym powodzeniem i dobrą renomą. Po śmierci Józefa Wiśniewskiego, wybitnego działacza sportowego w roku 2014 turniej ten przekształcił się w memoriał Jego imienia.
Dla wielu młodych adeptów judo bytomski turniej jest ostatnią tegoroczną imprezą rangi Otwartego Pucharu Polski, a więc również ostatnią szansą na zdobycie punktów i poprawę swojego miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski. Otwarty Puchar Polski to impreza upamiętniająca jednego z najwybitniejszych trenerów i działaczy judo w Polsce - Józefa Wiśniewskiego. To właśnie Wiśniewski jest ojcem bytomskiego judo, w którym największe sukcesy święcił Waldemar Legień - złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988 roku i w Barcelonie w 1992 roku. Nawet po zakończeniu kariery trenerskiej, Józef Wiśniewski pozostał wierny judo oraz Czarnym Bytom. W 1994 roku został Prezesem Polskiego Związku Judo, przyczyniając się do dalszego rozwoju tej dyscypliny w Polsce.
VIII Memoriał Józefa Wiśniewskiego. Najlepsi młodzi judocy i judoczki walczą o medale
Józef Wiśniewski zmarł 14 stycznia 2014 roku. W dowód jego zasług dla bytomskiego sportu, bytomscy radni podjęli decyzję o nadaniu Hali na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach imienia Józefa Wiśniewskiego.
Organizatorami turnieju są: klub GKS Czarni Bytom oraz Polski Związek Judo, zaś partnerami wydarzenia: Urząd Miejski w Bytomiu, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Urząd Marszałkowski w Katowicach.
Turniej został dofinansowany ze środków Gminy Bytom oraz Samorządu Województwa Śląskiego.