Posąg bytomskiego lwa został wyczyszczony i zakonserwowany. Rzeźba została pomazana przez wandali markerem w kilku miejscach, na łapie, brzuchu i grzbiecie.

Prace konserwacyjne objęły m.in. usunięcie napisów, scalenie kolorystyczne oraz zabezpieczenie powierzchni środkami na bazie mikrowosku. Prace były nadzorowane przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Koszt prac wyniósł 7380 zł.

b

Rzeźba Śpiącego Lwa została wykonana w brązie w 1873 roku na podstawie projektu Theodora Kalidego i wieńczyła kilkumetrowej wysokości pomnik upamiętniający mieszkańców powiatu bytomskiego, poległych w wojnie francusko-pruskiej (1870-1871), który stanął na bytomskim Rynku. W 1932 roku pomnik został przeniesiony na obecny Plac Akademicki. W 1945 roku podczas wojny cokół pomnika został zniszczony i figura lwa została przeniesiona do Parku Miejskiego, tam też dwukrotnie zmieniała lokalizację. W latach 50. ślad po lwie zaginął i w niewyjaśnionych okolicznościach pomnik trafił do Warszawy. W październiku 2008 roku rzeźba powróciła na swoje pierwotnie miejsce.