Ministranci mają kilku patronów. Kim dokładnie są patroni ministrantów? Zobacz najważniejsze informacje na ich temat, gdy zainteresowała Cię ta kwestia!
Jaki jest patron ministrantów?
Często można spotkać się z przekonaniem, że ministranci mają tylko jednego patrona. W rzeczywistości jednak jest ich kilku, dlatego też warto zapoznać się bliżej z ich sylwetkami.
Patroni ministrantów są bardzo ważni dla młodych osób, które dopiero zgłębiają tajniki bycia ministrantem. Wtedy dowiadują się one nie tylko o tym, jaki jest herb ministrantów, który również określany jest przez niektórych jako logo ministrantów, jak powinno się służyć podczas Mszy Świętej, ale również zapoznają się ze swoimi patronami.
Kto jest zatem patronem ministrantów? Poniżej prezentujemy sylwetki pięciu patronów, którzy uznawani są za opiekunów ministrantów.
Patron ministrantów św. Alojzy Gonzaga SJ
Pierwszym patronem ministrantów jest św. Alojzy Gonzaga SJ. Urodził się on we Włoszech w XVI wieku w rodzinie książęcej. Wstąpił do zakonu jezuickiego, natomiast nie otrzymał święceń. Opiekował się osobami chorymi na dżumę i wtedy też zmarł w wieku 23 lat.
Dniem wspomnienia św. Alojzego Gonzaga SJ jest 21 czerwca, który jest datą jego śmieci.
Patron ministrantów św. Dominik Savio
Za kolejnego patrona ministrantów uznawany jest św. Dominik Savio. Przez długi czas był on uznawany za najmłodszego świętego Kościoła.
Św. Dominik Savio pochodził z Włoch. Był on jednym z uczniów św. Jana Bosko. Jako dziecko chorowite, lecz niezwykle pobożne i religijne zmarł w młodym wieku. Wspomnieniem tego patrona są dni 9 marca oraz 5 maja.
Patron ministrantów św. Jan Berchmans SJ
Ten święty pochodzi z Holandii. Był on jezuitą, który planował otrzymać święcenia kapłańskie, jednak nie udało mu się to ze względu na zachorowanie oraz śmierć w młodym wieku.
Obecnie św. Jan Berchmans SJ uznawany jest za patrona młodzieży, w tym także ministrantów.
Patron ministrantów św. Stanisław Kostka SJ
Ten patron ministrantów pochodzi z Polski. Urodził się on w niewielkiej wsi znajdującej się w województwie mazowieckim, natomiast zmarł w Rzymie w XVI wieku.
Był on członkiem Towarzystwa Jezusowego, osobą bardzo pracowitą, oddaną Bogu. Z tego względu uciekł on z Wiednia aż do Rzymu.
Patron ministrantów św. Marycjusz
W kontekście patronów ministrantów warto również wspomnieć o św. Tarsycjuszu. Zginął on na skutek prześladowań chrześcijan. Został napadnięty przez pogan i zginął śmiercią męczeńską.
Wspomnienie tego świętego ma miejsce 15 sierpnia, natomiast modlitwy do niego wznoszone są też 21 listopada, czyli w święto ministrantów.