Podczas budowy nowego domu musimy stanąć przed wyborem sposobu ogrzewania pomieszczeń. Właściciele coraz częściej decydują się na zakup pompy ciepła. Nowoczesne domy zazwyczaj posiadają niskie zapotrzebowanie cieplne, dlatego taki system świetnie się sprawdzi. Warto jednak dowiedzieć się jak działa pompa ciepła zanim się na nią zdecydujemy. Dokładny opis znajdziecie poniżej.
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła jest trochę innym urządzeniem grzewczym niż kotły. Nie produkuje ona energii, a pobiera ją z otoczenia. Nie występuje więc tutaj proces spalania, który wytwarza popiół czy kurz. Urządzenia te pobierają energię cieplną zgromadzoną na zewnątrz, np. z wody, gruntu lub powietrza. Zwolennicy ekologicznych rozwiązań powinni więc zainteresować się tą propozycją. Wykorzystując pompę ciepła nie musimy posiadać kotłowni oraz składu opału.
Pompa ciepła przetwarza energię pierwotną i dostarcza ją do instalacji grzewczej w naszym domu. Do tego potrzebuje ona zasilanie elektryczne. W ten sposób korzystamy z darmowej energii cieplnej z otoczenia, a płacimy jedynie za rachunki za prąd. Jest to więc ekonomiczne rozwiązanie, które może się nam zwrócić na przestrzeni kilku lat. Przed zakupem pompy ciepła warto jednak sprawdzić zapotrzebowanie cieplne w naszym budynku. Dzięki temu dobierzemy odpowiednią moc urządzenia.
Rodzaje pomp ciepła
Istnieje kilka rodzajów pompy ciepła. Różnią się one sposobem pobierania ciepła z otoczenia. Obecnie wyróżnia się powietrzne, gruntowe oraz wodne pompy ciepła. Wybór odpowiedniego modelu będzie uwarunkowany naszymi potrzebami. Gruntowe pompy ciepła potrafią zaspokoić całkowicie zapotrzebowanie budynku na ciepło. Dzięki temu możemy zdecydować się na ogrzewanie pomieszczeń oraz wody użytkowej. Jest to doskonałe rozwiązanie jeżeli zależy nam na jednym źródle ciepła.
Powietrzne pompy ciepła zazwyczaj wykorzystuje się w sytuacji, kiedy posiadamy więcej niż jedno źródło ciepła. Zazwyczaj są one mniej wydajne, dlatego będą się wzajemnie dopełniać. Warto jednak wspomnieć o tym, że powietrzne pompy ciepła są coraz bardziej rozwijane. Dzięki temu skuteczniej są one w stanie ogrzać budynek nawet przy bardzo niskich temperaturach. Jeżeli zdecydujemy się na odpowiedni model możliwe, że uda nam się spełnić zapotrzebowanie cieplne domu.
Przeczytaj więcej na https://gejzer.com
Źródło dolne i górne
Pompa ciepła to tak naprawdę jeden z trzech elementów całego systemu. Wyróżnia się także źródło dolne oraz górne. Źródło dolne służy do pobierania energii cieplnej z otoczenia. Może to być chociażby kolektor gruntowy poziomy lub pionowy. Wybór odpowiedniego źródła dolnego będzie zależał od możliwości naszej działki. Źródło górne natomiast to odbiorniki ciepła. Zazwyczaj jest to ogrzewanie podłogowe, jednak istnieją także specjalne grzejniki, dzięki którym można ogrzać dom. Przed inwestycją w pompę ciepła warto sprawdzić ten film, aby dowiedzieć się więcej na temat tych urządzeń: