Na czym polega rekuperacja? Czym jest rekuperator

Rekuperacja cieszy się coraz to większą popularnością wśród właścicieli nowoczesnych domów. Dzięki niej możliwe jest kontrolowanie systemu wentylacji w budynku oraz dostosowanie jej mocy do własnych potrzeb. Rekuperator pozwala na ogrzewanie nawiewanego powietrza bez konieczności pobierania dodatkowej energii. Jeżeli planujesz budowę energooszczędnego domu, powinieneś zastanowić się nad inwestycją w rekuperację.

Zasada działania rekuperatora

Rekuperator jest centralną częścią całego systemu rekuperacji. Zasila się go dzięki energii elektrycznej, a jego zadaniem jest nawiewanie świeżego powietrza z zewnątrz do domu. Natomiast zużyte powietrze wywiewa na zewnątrz. W ten sposób otrzymujemy stały dostęp do czystego powietrza w domu. Dobrze wykonana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala na ogrzanie zużytego powietrza, co przyczynia się do obniżenia kosztów za ogrzewanie domu.

W rekuperatorze znajduje się wymiennik, dzięki któremu możliwe jest ogrzanie świeżego powietrza. Zachodzi w nim cały proces, który polega na mijaniu się powietrza świeżego ze zużytym. Warto zaznaczyć, że nie mieszają się one ze sobą. W punkcie mijania dochodzi do wymiany energii, dzięki czemu świeże powietrze zostaje ogrzane. Dodatkowo w rekuperatorze znaleźć możemy filtry, które służą oczywiście do oczyszczania powietrza z zewnątrz. Nie musimy więc martwić się zanieczyszczeniami czy kurzem. Rekuperacja jest więc świetnym rozwiązaniem również dla osób, które cenią sobie swoje zdrowie.

Więcej znajdziesz na https://karino.pl/

Jak dobrać odpowiedni rekuperator?

Podczas decyzji o inwestycji w rekuperację warto skupić się na odpowiednim doborze urządzenia. W tym celu konieczne jest wykonanie projektu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zamontowana instalacja będzie efektywna. Projekt powinien nam podpowiedzieć, jaką moc potrzebujemy w rekuperatorze. Każdy dom posiada inną powierzchnię, dlatego zapotrzebowanie na świeże powietrze jest kwestią indywidualną. Urządzenie musi być więc dobrane odpowiednio do potrzeb budynku oraz mieszkańców. Bez wykonanego projektu zakup rekuperatora może okazać się niewłaściwy. Więcej na temat doboru mocy rekuperatora do budynku dowiesz się w tym filmie

Mając już projekt możemy zacząć przyglądać się konkretnym parametrom urządzenia. Powinniśmy zwrócić także uwagę na wydajność oraz spręż. Są to elementy, które oznaczają kolejno przepływ powietrza przez centralę oraz zdolność do pokonywania oporów przepływu. Oprócz tego warto także zdecydować się na odpowiednią firmę, która będzie instalować cały system. Jednak sama instalacja to nie wszystko. Konieczny będzie również serwis rekuperacji, który pozwoli nam cieszyć się systemem o wiele dłużej. Taki serwis zazwyczaj wykonuje się raz do roku.

Podsumowanie

Rekuperacja jest więc świetnym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na stałym dostępie do świeżego powietrza oraz na zmniejszeniu kosztów ogrzewania domu. System ten znajduje się w wielu nowoczesnych domach i nie ma w tym nic dziwnego. Oferuje on wiele korzyści za stosunkowo niską cenę. Jeżeli szukasz wydajnych systemów rekuperacji, koniecznie sprawdź ten film