Dlaczego rekuperacja jest tak opłacalna

Ostatnio rekuperacja zyskuje na popularności. Nic w tym dziwnego, ponieważ instalacja ta oferuje szereg korzyści. Najczęściej montuje się ją w energooszczędnych domach. Rekuperacja polega na wywiewaniu użytego powietrza oraz na nawiewaniu świeżego z zewnątrz. Jednocześnie dochodzi do ogrzania powietrza z zewnątrz, dzięki czemu utrzymujemy stałą temperaturę w naszych pomieszczeniach. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat zalet rekuperacji, przeczytajcie poniższy artykuł!

Czyste powietrze w każdym domu

Na samym początku warto wspomnieć o tym, że rekuperacja zapewnia nam stały dostęp do świeżego oraz czystego powietrza. Rozwiązanie to pokochają więc osoby, które cenią sobie swoje zdrowie. Nawiewane powietrze z zewnątrz jest oczyszczane za pomocą specjalnych filtrów. Nie musimy więc obawiać się wszelkich zanieczyszczeń czy kurzu. Jeżeli domownicy borykają się z alergią, rekuperacja może być dla nich dobrym wyborem. Filtry w tym urządzeniu zatrzymują rozwój bakterii, grzybów oraz wirusów. Tutaj dowiesz się, jak wyglądają filtry po miesiącu użytkowania:

Ogrzewanie oraz chłodzenie powietrza

Ponadto rekuperacja pozwala na ogrzewanie nawiewanego powietrza. Urządzenie to posiada specjalny wymiennik, gdzie oba strumienie powietrza mijają się. Te zużyte ociepla świeże. W ten sposób nie tracimy temperatury w naszym domu. Rekuperacja to także świetne rozwiązanie na lato. Zazwyczaj w budynkach powietrze jest zimniejsze niż na zewnątrz, dlatego podczas upalnych dni zużyte powietrze zmniejsza temperaturę tego nawiewanego. W tym filmie możesz zobaczyć efektywność chłodzenia budynku za pomocą rekuperatora

Dzięki sterownikom możemy bez problemów kontrolować temperaturę nawiewanego powietrza, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Przeczytaj więcej na https://geobud.pl/

Rekuperacja poprawi Twoje zdrowie!

Rekuperacja może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie. Wentylacja mechaniczna przyczynia się do redukcji ilości roztoczy. Dodatkowo miesza ona powietrze w pomieszczeniu, co przyczynia się do równomiernego rozkładu temperatury. Nie musimy również martwić się zapachem gotowanego obiadu w całym domu. Rekuperacja może skutecznie go wyeliminować. Decydując się na to rozwiązanie minimalizujemy problem kondensacji wilgoci oraz powstawania pleśni. Co więcej, nie musimy wietrzyć sypialni przed pójściem spać. Dzięki rekuperacji mamy ciągły dostęp do świeżego powietrza z zewnątrz.

Jak działa rekuperacja?

Działanie rekuperacji jest bardzo proste. Jak wyżej wspominaliśmy, urządzenie posiada wymiennik ciepła, którego zadaniem jest pobór energii cieplnej z zużytego powietrza i przekazania jej świeżemu powietrzu. Rekuperator jest sercem całej instalacji i to od niego idą przewody zarówno na zewnątrz budynku, jak i po wszystkich pomieszczeniach. Kanały musza być odpowiednio zaizolowane, aby temperatura powietrza nie uciekała. Najlepiej jest zdecydować się na sztywne rury o gładkiej powierzchni. Ważny jest także sterownik, który pozwala na wygodne zarządzanie całą instalacją. Pamiętajmy o tym, żeby serwisować system przynajmniej raz do roku. W ten sposób przedłużymy żywotność naszej instalacji. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rekuperacji w domu, zajrzyj do tego filmu: