Banknoty zastępcze Śląska 1914-1924 to wystawa przygotowana na podstawie zbiorów pana Bronisława Wątroby. Pieniądz zastępczy czyli „notgeld" w dosłownym tłumaczeniu oznacza "pieniądz na czas potrzeby". Ten środek płatniczy nie był emitowany przez bank centralny, lecz przez różnego rodzaju instytucje, takie jak prywatne banki, przedsiębiorstwa, gminy, czy też kopalnie. Zebrane przez kolekcjonera eksponaty pochodzą z około 160 śląskich miast i gmin - od Katowic po Zieloną Górę. Historia „notgeldów” sięga sierpnia 1914 roku. Z chwilą wybuchu I wojny światowej na terenie całych ówczesnych Niemiec odczuwany był dotkliwy brak monet o nominałach do 20 marek. Spowodowane to było poczynaniami państwa, starającego się zwiększyć swoje rezerwy złota, jak też reakcją ludności, która pochowała złote i srebrne monety na "czarną godzinę". Aby zaradzić powstałym trudnościom władze samorządowe, a nawet większe przedsiębiorstwa szybko zdecydowały
się na emisję prowizorycznego pieniądza zastępczego, o ograniczonym czasie i terenie obiegu. Nikt początkowo nie przypuszczał, że emisje tego typu występować będą w całej dekadzie 1914-1924. Zaowocowało to dziesiątkami tysięcy różnorodnych banknotów i bonów oraz tysiącami notgeldów w postaci monet. Zjawisko to było także powszechne na Śląsku, gdzie pojawiło się wielu wystawców tego typu pieniądza. Na wystawie zostaną pokazane „notgeldy” przede wszystkim z terenu, wyznaczonego przez górnośląski obszaru plebiscytowy z 1921 roku. Ekspozycja jest przedstawiona z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego.
Wystawa będzie prezentowana na I piętrze Galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu w dniach od 3 do 28 kwietnia.