Przebieg inwestycji rewitalizacyjnych realizowanych przy ul. Dworcowej, Piłsudskiego i Kwietniewskiego, tworzenie enklaw odpoczynku dla mieszkańców w Śródmieściu Bytomia i perspektywy realizacji kolejnych inwestycji mieszkaniowych - były tematami poruszonymi podczas wizyty marszałka województwa śląskiego, Jakuba Chełstowskiego w Bytomiu. Po mieście marszałka oprowadził prezydent Mariusz Wołosz.

- Bytom dziś ma bardzo dobrego gospodarza i widać w mieście zmiany na lepsze, a jest ono miejscem na mapie Śląska wyjątkowym, prawdziwym diamentem, który trzeba po prostu oszlifować. Rewitalizacja okolic ulic Dworcowej i okolic Rynku, która za chwilę się zakończą wpisuje się w strategię Zielone Śląskie 2030. Inwestycja współfinansowana z funduszy europejskich poprawi jakość życia, poza tym centrum zawsze działa jak magnes, mieszkańcy chcą spędzać tam wolny czas po pracy, czy spotykać się w weekendy. Bytom zasługuje na tej rangi inwestycje, jest pięknym miastem, pełnym zabytkowych kamienic. Cieszę się, że możemy wesprzeć ten istotny dla miasta projekt, a prezydentowi Mariuszowi Wołoszowi już dziś gratuluję efektu prac - powiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego podczas wizyty w Bytomiu.

Remonty kamienic i ulic

Podczas wizyty w Bytomiu, marszałek Jakub Chełstowski sprawdził stan prac na ul. Dworcowej, poznał szczegóły realizacji inwestycji pomiędzy ulicami Kwietniewskiego i Piekarską, gdzie powstaje nowa przestrzeń rekreacyjna. Sprawdził też, co dzieje się na placu budowy przy ul. Piłsudskiego, gdzie trwa remont kilku historycznych kamienic, w których pustostany zamieniają się na 70 nowych mieszkań komunalnych.

- Tempa inwestycji w Bytomiu nie uda się utrzymać, jeśli nie dostaniemy kolejnej transzy pomocy z Unii Europejskiej. To dzięki niej możemy zmieniać kamienice z końca XIX wieku w piękne budynki mieszkalne, podwórka w przestrzenie rekreacji, możemy inwestować w transport publiczny i bezpieczne ulice - powiedział prezydent Mariusz Wołosz.

Nowe przestrzenie rekreacyjne w Śródmieściu

Podczas wizyty w Bytomiu marszałek odwiedził też nowe przestrzenie rekreacyjne w centrum Bytomia. Rewitalizacja Zaułka czy utworzenie parku kieszonkowego przy ul. Katowickiej to jedne z najciekawszych projektów zagospodarowania przestrzeni wąskich uliczek Bytomia i pustych przestrzeni po kamienicach. Park kieszonkowy przy ul. Katowickiej został uznany za jedną z najciekawszych realizacji architektonicznych w Polsce i znalazł się w finale Nagrody Architektonicznej „Polityki”. Tymczasem rewitalizacja Zaułka to projekt dofinansowany ze środków unijnych, dzięki któremu urok historycznej uliczki został ponownie wydobyty.