W kwietniu rozpoczął się cykl warsztatów dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wuefistów. Warsztaty, które służą wymianie doświadczeń i pobudzaniu kreatywności u nauczycieli cieszą się dużą popularnością. Dotychczas wzięło w nich udział aż 90 nauczycieli bytomskich szkół.

Warsztaty dla nauczycieli wychowania fizycznego oraz wychowania wczesnoszkolnego

Co trzeci uczeń bytomskich szkół nie ćwiczy podczas lekcji wychowania fizycznego - tak wynika z diagnozy, jaką przeprowadził Urząd Miejski w Bytomiu we współpracy z bytomskimi szkołami. Aby odwrócić ten trend, postawiliśmy na bezpłatne udostępnianie miejskiej infrastruktury sportowej dla uczniów oraz cykl szkoleń. Od kwietnia Ośrodek Sportu i Rekreacji zmienił regulamin, umożliwiając uczniom szkół publicznych nieodpłatne korzystanie z miejskich obiektów sportowych - basenu i lodowiska - w trakcie zajęć WF. Z kolei nauczyciele wychowania fizycznego oraz wychowania wczesnoszkolnego bytomskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych biorą udział w cyklu warsztatów wzmacniających kompetencje w zakresie prowadzenia lekcji WF.

Koniec z nudnymi zajęciami

Warsztaty, które trwają od kwietnia do czerwca, prowadzone są przez doświadczonych wuefistów z Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w Bytomiu oraz tancerzy Teatru Rozbark. Zajęcia są prowadzone w różnych dzielnicach Bytomia - zarówno w przestrzeni szkół, jak i na łonie natury.

- Warsztaty cieszą się dużą popularnością. Dotychczas wzięło w nich udział 90 nauczycieli wychowania fizycznego w edukacji wczesnoszkolnej i wuefistów. Na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów trenerzy Polonii Bytom pokazali m.in., jak oswoić dziecko z lodem oraz nauczyć podstaw poruszania się na tafli. W ramach warsztatów „Ciało to nie wróg” aktorki-tancerki z Teatru Rozbark mówiły o pokonaniu ograniczeń ciała, a podczas zajęć prowadzonych w szkołach, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat ciekawych i bezpiecznych zajęć - tłumaczy Marek Majeranowski, nauczyciel WF zrzeszony w Miejskim Szkolnym Związku Sportowym.

Stworzyć przestrzeń dla dzieci

Z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej zajęcia prowadzi Maciej Kurylas, wuefista z SP 54 i instruktor sportowy.

- Zajęcia wychowania fizycznego muszą być prowadzone atrakcyjnie, a nie sztampowo. Odchodzimy od białej koszulki, czarnych spodenek i zbiórki w szeregu. Trzeba iść z duchem czasu. Nauczyciel musi stworzyć przestrzeń dla dzieci, aby robiły na lekcjach WF, to co chcemy, ale czuły się również autorami zajęć. Wzorcem są dla nas kraje skandynawskie, Kanada oraz Węgrzy, gdzie prowadzi się nowoczesne zajęcia. Cieszy mnie, że nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej tak chętnie biorą udział w warsztatach i co ważne, już teraz korzystają z moich wskazówek - zaznacza Kurylas.

Na kolejnych warsztatach, które odbędą się w maju i w czerwcu wuefiści dowiedzą się m.in. jak przeprowadzić lekcje pływania na basenie oraz lekcje wspinaczki w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom.