Od ponad 20 lat Bytomskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej aktywnie współpracuje z Der Johanneswerk Wohnverbund Recklinghausen, które podobnie jak bytomska organizacja prowadzi działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością. 11 maja z goszczącymi w Bytomiu przedstawicielami niemieckiej placówki, spotkał się prezydent Mariusz Wołosz.

Spotkanie prezydenta Mariusza Wołosza z przedstawicielami i podopiecznymi z BSPDiMN oraz Haus Regenbogen

- Naszą współpracę z działającym w strukturach Der Johanneswerk Wohnverbund Recklinghausen Ośrodkiem Tęcza (Haus Regenbogen), rozpoczęliśmy już w 2001 roku w ramach umowy partnerskiej pomiędzy Bytomiem a Recklinghausen - opowiada Teresa Brodziak, prezeska Bytomskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej.

Aktywna współpraca

Już po roku z inicjatywy i przy zaangażowaniu przedstawicieli obu organizacji, została podpisana umowa pomiędzy Haus Regenbogen a BSPDiMN o wzajemnej współpracy w zakresie działalności na rzecz podopiecznych obu placówek.

- Nasza współpraca, a przede wszystkim przyjaźń jest umacniana poprzez coroczne spotkania zarówno w Polsce, jak i Niemczech. Podczas tych spotkań nie tylko wymieniamy się doświadczeniami z codziennej pracy, ale też pielęgnujemy kontakty podopiecznych obu placówek - mówi Teresa Brodziak.

Goszczący w Bytomiu przedstawiciele Ośrodka Tęcza uczestniczyli razem z podopiecznymi bytomskiego ośrodka w zajęciach rehabilitacyjnych. W trakcie wspólnych zajęć odbyło się spotkanie prezydenta Mariusza Wołosza z przedstawicielami Der Johanneswerk Wohnverbund Recklinghausen.

Na spotkaniu ustalono m.in. plan współpracy polsko - niemieckiej na najbliższy czas oraz zaplanowane zostało spotkanie przedstawicieli BSPDiMN i Ośrodka Tęcza na warsztatach plenerowych w Jarosławcu w maju 2024 roku.

- Aktywna współpraca pomiędzy naszymi placówkami, jest możliwa dzięki zaangażowaniu obu stron. Zarówno my, jak i nasi partnerzy i przyjaciele z Recklinghasen za każdym razem staramy zapewnić odpowiednie warunki do wspólnych spotkań i dbamy, aby miały one charakter uroczysty i atrakcyjny dla podopiecznych - mówi Teresa Brodziak.