Gęsie Pióra 2023 - nagrody główne w XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego” zostały przyznane. Statuetki ufundowane przez Prezydenta Miasta Bytomia Mariusza Wołosza pojadą tym razem do Lublina i Siedlec. Stamtąd bowiem pochodzą młodzi ludzie, którzy najlepiej opisali obraz Stanisława Kamockiego „Z mojego pokoju” znajdujący się w kolekcji Muzeum Górnośląskiego.

Obraz Stanisława Komackiego pt. Z mojego pokoju, fot. Klara Puzoń

Na tegoroczną edycję konkursu nadesłano aż 151 prac z całej Polski. Były to bardzo obszerne, wielopłaszczyznowe analizy konkursowego obrazu, oceniane w dwóch kategoriach: formalnej i literackiej. Jury, w skład którego wchodziła Iwona Mohl - dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, dr hab. Anna Gomóła -prof. Uniwersytetu Śląskiego, dr Anna Matuszewska - Zator - główny specjalista ds. wydawnictw MGB i Anna Rak - kierownik Działu Edukacji MGB, podkreślają wysoki poziom tegorocznej edycji.

Miłym zaskoczeniem tegorocznej edycji była duża różnorodność form literackich i pomysłów na opisanie wytypowanego dzieła. W tej edycji konkursu pojawiło się wiele interesujących wypowiedzi lirycznych - stąd wśród nagrodzonych prac mamy aż dwa wiersze inspirowane obrazem Stanisława Kamockiego. Co istotne, ich autorom świetnie udało się uchwycić atmosferę obrazu i zamieścić w tak krótkiej formie nawiązania do całej twórczości malarza.

Drugim pozytywnym zaskoczeniem tegorocznej edycji był poziom prac ocenianych w kategorii formalnej. Opis wszystkich elementów budujących obraz wymaga od nas ogromnych kompetencji i wrażliwości. Kolor, kompozycja, światło, techniki malarskie to zagadnienia związane w dużej mierze ze zmysłami i ich analizowanie wymaga od piszącego licznych ćwiczeń i uwrażliwiania na wiele detali. Tym bardziej cieszą prace prezentujące tak wnikliwe analizy dzieła.

Iwona Mohl dyrektorka Muzeum Górnośląskiego oraz prezydent MariuszWołosz, fot. Klara Puzoń

- Dzięki tym pracom obrazy z bytomskiej galerii dostają niejako drugie życie: zaczynają funkcjonować w świadomości młodego pokolenia. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zaszczepić zainteresowanie naszym dziedzictwem kulturowym oraz zapewnić trwałość i świadomość tradycji - mówi Iwona Mohl, Dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

- Upowszechnianie wśród szkół i młodzieży z całej Polski zbiorów bytomskiego muzeum to świetna promocja miasta. W taki sposób pragniemy zachęcać młodych ludzi do odwiedzenia i poznawania Bytomia - mówi Prezydent Miasta Bytomia Mariusz Wołosz.

Co roku najlepsze opisy konkursowego obrazu prezentowane są w publikacji pokonkursowej dostępnej w dwóch wersjach: papierowej i elektronicznej (tu link do issu).

Werdykt XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

Kategoria literacka

I miejsce - nagroda „Gęsie Pióro” dla Dominiki Gastołek z II LO w Siedlcach ,

II miejsce ex aequo dla Błażeja Wujcika ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Otwocku,

II miejsce ex aequo dla Julii Bąk z Polsko - Francuskiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej „La Fontaine” w Warszawie

I wyróżnienie dla Hanny Kobackiej z I Społecznej Szkoły Podstawowej w Radomiu

II wyróżnienie dla Krzysztofa Króla z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Pilchowicach.

Kategoria formalna

I miejsce - nagroda „Gęsie Pióro” dla Bruna Okrutnego z XXX LO w Lublinie,

II miejsce dla Zofii Woźniczki z II LO w Tarnowskich Górach,

III miejsce dla Zofii Tracz z Zespołu Szkół w Wolbromiu,

Wyróżnienie dla Zuzanny Staszel z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Gliwicach.