spotkanie zespołu praca

Z uwagi na to, że rynek usług finansowych w Polsce zmienia się w zastraszająco szybkim tempie, nadążanie za zmianami, które na nim zachodzą, może być bardzo trudne. Obecnie dla sektora finansów duże znaczenie mają tak zwane FinTechy. Co to takiego?

FinTech – co to jest?

FinTech to pojęcie, które po raz pierwszy pojawiło się na początku lat 80 XX wieku. Związane było ono z rozwiązaniami, które wprowadzono na skutek komputeryzacji i telekomunikacji na rynkach finansowych i w bankach. Specjaliści zgodnie twierdzą jednak, że początków FinTechów można dopatrywać się w latach 60., kiedy na rynku pojawiły się pierwsze bankomaty. Śmiało można powiedzieć, że technologia FinTech zaczęła rozwijać się na masową skalę dopiero wtedy, kiedy w powszechnym użyciu pojawiły się smartfony. Czym są tak zwane FinTechy?

FinTech to skrót od financial technologies – czyli technologii finansowych. Jest to pojęcie, które oznacza wykorzystywanie najnowszych rozwiązań w celu usprawnienia usług finansowych, takich jak zarządzanie finansami, zaciąganie kredytów czy też dokonywanie płatności online. W dużym skrócie mówiąc, FinTech można zdefiniować jako innowacje technologiczne w świecie finansów.

FinTech w życiu codziennym

Nie wszyscy konsumenci są świadomi tego, że FinTechy na dobre zadomowiły się w ich codziennym życiu. Opanowały kilka bardzo ważnych obszarów na rynkach finansowych i ciężko wyobrazić sobie bez nich codzienne funkcjonowanie. Fintechy tężnie działają między innymi w branży:

  • obsługi płatności online – to między innymi popularne platformy płatnicze działające online, takie jak np. BLIK, PayPal czy też PayU,
  • e-bankowości – to usługi obejmujące bankowość mobilną oraz sprzedaż ubezpieczeń online. W tym obszarze prężnie działają platformy online banków,
  • pożyczek online – firmy, które działają w tym obszarze to nie tylko banki, ale i instytucje pozabankowe, sieci afiliacyjne oraz karty kredytowe online, na przykład Axi Card,
  • aplikacji – do grona FinTechów zaliczyć można popularne aplikacje wykorzystywane do płatności mobilnych oraz kontroli budżetu,
  • porównywarek internetowych – porównywarki cen online z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Są one kolejnymi przykładami zastosowania FinTechów w codziennym życiu,
  • kantorów internetowych – już od kilkunastu lat gotówkę można wymienić nie tylko w kantorze stacjonarnym, ale także tym działającym online. Alternatywą dla kantorów internetowych stał się kolejny FinTech, przykładowo karta Revolut, która umożliwia wykonywanie płatności w obcych walutach.

Powyżej wymienione przykłady to tylko niektóre z obszarów działalności FinTechów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo nowoczesne technologie finansowe wkraczają w codzienne życie. Przykładem polskiego FinTechu jest BLIK, z którego na co dzień korzystają tysiące osób.

FinTech – zalety

Można powiedzieć, że FinTechy w większości przypadków pozwalają użytkownikom zaoszczędzić czas i dodatkowy wysiłek. Są to z reguły proste rozwiązania, które w zaledwie kilka sekund i kilka przycisków na ekranie smartfona pozwalają użytkownikowi załatwić interesującą go sprawę. Z FinTechów można korzystać z domu, umożliwiają one kontrolę swoich finansów bez konieczności opuszczania czterech ścian. Wystarczy jedynie dostęp do sieci, aby skorzystać z proponowanych usług finansowych.

Czy FinTech to zagrożenie? Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że popularność FinTechów przekłada się nie tylko na liczne korzyści. Nowoczesne technologie zrodziły nowe zagrożenia, takie jak cyberprzestępczość oraz zagrożenie prywatności konsumentów. Aktualnie obowiązujące regulacje prawne nie zawsze są w stanie nadążyć za nowymi trendami na rynkach finansowych. Zagrożenia rodzi między innymi brak kontroli lub jej utrudnienia w przypadku firm zarejestrowanych za granicą. Skuteczne pociągnięcie ich do odpowiedzialności w razie ewentualnych problemów może być wręcz niemożliwe. Na szczęście współcześni użytkownicy internetu mają coraz szerszą wiedzę na temat zagrożeń związanych ze światem wirtualnym, jednak zawsze warto pamiętać o zachowaniu ostrożności.