Miechowicki schron to jedna z największych atrakcji turystycznych w naszym mieście. Za sprawą podziemnego obiektu z okresu II wojny światowej, a także licznych imprez towarzyszących, schron cieszy się dużą popularnością, a podczas każdego dnia otwartego, w Miechowicach nie brakuje miłośników militariów oraz osób chcących poznać historię wydarzeń z II wojny światowej, jakie rozegrały się na Górnym Śląsku. Tym razem zapraszamy w sobotę, 22 lipca na Śląski Piknik Rodzinny „Powrót do PRL”, podczas którego będzie można nie tylko zwiedzić schron, ale również zobaczyć wystawy rekonstruktorów, pojazdów zabytkowych oraz prezentacje specjalnie przygotowane z okazji Śląskiego Pikniku Rodzinnego. Zabawę zaczynamy od godz. 12:00.
Jakie atrakcje czekają na nas w ProFort Centrum?
Wystawa pojazdów zabytkowych, zwiedzanie wystaw w podziemnym przeciwlotniczym schronie z okresu II wojny światowej i w budynku ProFort Centrum, pokazy pierwszej pomocy i porady stomatologiczne oraz wiele atrakcji dla dzieci /dmuchańce, malowanie twarzy, słodkości/. To wszystko czeka na uczestników Śląskiego Pikniku Rodzinnego „Powrót do PRL-u”, który odbędzie się w najbliższą sobotę 22 lipca na terenie ProFort Centrum w Bytomiu - Miechowicach przy ul. Stolarzowickiej.
Podczas sobotniego wydarzenia nie zabraknie również spotkań z rekonstruktorami, pokazu gry na Wielkich Dudach Szkockich, prezentacji żołnierzy regimentu regimentu Blackwatch, stacjonującego, jako siły rozjemcze w czasie plebiscytu po I wojnie światowej w Tarnowskich Górach.
Gościem specjalnym wydarzenia będzie Henryk Gołębiewski.
Schron z okresu II wojny światowej
Cały schron przeciwlotniczy liczy około 100 metrów długości, ma 2 metry wysokości i 1,5 metra szerokości. Na razie udało się odkopać i przywrócić do stanu używalności 45 metrów. Prawdopodobnie powstał on w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część zbudowana jest z betonowych bloków oraz częściowo z cegły, zaś górna cześć z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.
Prace nad jego remontem rozpoczęły się w 2015 roku. Odkryto wówczas wejście do schronu i korytarz zalany wodą. Po jego oczyszczeniu zamontowano trzy żelbetowe łuki, które przykryły wejście do obiektu, a następnie zainstalowano i podłączono do prądu instalację elektryczną. Żmudne prace doprowadziły do całkowitego odrestaurowania schronu. Po ponad roku ciężkiej pracy otwarty został dla bytomian schron, w którym powstała Izba Pamięci. Miechowicki schron z każdym rokiem był unowocześniany przez członków Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, którzy opiekują się zabytkiem.
Podziemny obiekt w Miechowicach odwiedzili nie tylko miłośnicy militariów i osoby chcące poznać historię wydarzeń z II wojny światowej, jakie rozegrały się na Górnym Śląsku z Polski, ale również turyści z tak odległych krajów jak: Chiny, Bangladesz i Stany Zjednoczone.