Inwentaryzacja budowlana dla inwestora

Jeśli czeka Cię remont lub rozbudowa zabytkowego budynku, z pewnością szukasz informacji o niezbędnych dokumentach. Jednym z nich jest inwentaryzacja budowlana, czyli precyzyjny rysunek obiektu. Sporządza się go w przypadku budynków, których pierwotna dokumentacja zaginęła bądź została uszkodzona. Na podstawie pomiarów powstaje dokładny rysunek, odwzorowujący kształt nieruchomości. Warto pamiętać, by dokumenty zostały wykonane przez specjalistów z uprawnieniami. Tylko wówczas będą posiadać moc prawną. Przykładem firmy z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie jest warszawska spółka PKIG. Zespół 40 doświadczonych inżynierów nie boi się wyzwań i od 12 lat z powodzeniem realizuje nawet najtrudniejsze projekty.

Po co tworzy się inwentaryzację budowlaną?

Inwentaryzacja architektoniczna budynku jest przydatna w kilku sytuacjach i dotyczy szczególnie starych oraz uszkodzonych nieruchomości. Wykonuje się ją przed remontem, modernizacją bądź rozbudową obiektu. Będzie pomocna również w procesie ustalenia praw do lokalu, kupna, sprzedaży, a nawet oceny jego stanu technicznego. Dokumentacja składa się ze szkiców, map, rzutów oraz przekrojów. Zastępuje projekt, według którego budowano nieruchomość. Zawiera wszystkie informacje niezbędne do odtworzenia pierwotnych planów budynku.

Zadaniem inwentaryzacji budowlanej jest dokładne opisanie wyglądu obiektu. Oznacza to, że w dokumencie znajdą się m.in. wymiary nieruchomości i jej usytuowanie na działce, ilość kondygnacji, rozmieszczenie i przeznaczenie pomieszczeń, położenie ciągów komunikacyjnych. Dodatkowo określa się materiały, z których wykonano poszczególne elementy, oraz położenie instalacji: elektrycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej.

Inwentaryzacja budowlana 3D

W jaki sposób dokładnie opisać budynek, który składa się z kilku pięter, a jego elewacja ma nietypowy kształt? Z pomocą przychodzą najnowsze technologie, wykorzystywane do sporządzenia inwentaryzacji architektonicznej 3D. Odpowiednie urządzenia, m.in. lasery i drony, pozwalają na niezwykle precyzyjne określenie wymiarów każdego elementu. Model 3D, który trafia do dokumentacji, jest pomniejszoną, dokładną kopią budynku.

Inwentaryzacja budowlana 3D powstaje szybko – jej istotą jest precyzyjne wykonanie pomiarów w naturze, które odbywają się w bezpieczny sposób i nie wymagają inwazji w strukturę obiektu. Bezinwazyjna inwentaryzacja budowlana sprawdzi się szczególnie w przypadku zabytkowych budynków. Jest niezbędna do starania się o dofinansowanie oraz pozwolenie na remont i rozbudowę. Dzięki dokładnej inwentaryzacji 3D nie musisz martwić się o błędy pomiarowe.

Czy inwentaryzacja budowlana jest droga?

Koszt inwentaryzacji budowlanej określa się w odniesieniu do powierzchni budynku. Będzie się on różnić ze względu na kilka kryteriów. Podstawowym jest stopień skomplikowania budynku – zabytkowe obiekty wymagają wykonania większej ilości pomiarów niż nowoczesny blok mieszkalny lub centrum logistyczne. Wyceny usługi dokonują specjaliści, korzystając z przesłanych przez klienta informacji. Warto postrzegać wykonanie dokumentacji jako inwestycję, która zwiększa wartość budynku. W wielu wypadkach inwentaryzacja budowlana jest niezbędna przy sprzedaży nieruchomości lub w celu pozyskania zgody na jej remont.

Inwentaryzacja budowlana z PKIG

Przeprowadzenie inwentaryzacji budowlanej nie musi być żmudnym projektem. Zespół KPKIG tworzą doświadczeni inżynierowie. Dzięki wysokiej jakości urządzeniom, sprawnie przygotowują niezbędną dokumentację, w oparciu o precyzyjne pomiary. 12 lat doświadczenia na rynku i tysiące zadowolonych klientów to potwierdzenie wysokiej jakości obsługi. W tym czasie specjaliści zrealizowali różnorodne projekty. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji – skontaktuj się PKIG. Możesz zrobić to przy pomocy wygodnego formularza kontaktowego na stronie, wysyłając wiadomość na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dzwoniąc pod numer telefonu: 533 679 247.

Nie jesteś pewien, jak będzie przebiegać inwentaryzacja budowlana? Skontaktuj się z pracownikami PKIG, którzy chętnie podzielą się z Tobą wiedzą.