Zabytkowe osiedle Kolonia Zgorzelec z odnowionymi ceglanymi licami ścian, czerwoną stolarką i żeliwnymi ankrami - to miejsce, które zachwyci nie tylko fanów postidustrialnej zabudowy. Trwa jedna z największych inwestycji rewitalizacyjnych w Bytomiu, której łączny koszt to ponad 39 mln zł.
Łącznie na terenie Kolonii Zgorzelec realizowane są dwa projekty rewitalizacyjne obejmujące 24 budynki - 10 zamieszkałych budynków wspólnot mieszkaniowych i 14 budynków gminnych, które przed rozpoczęciem realizacji projektu były wyłączonymi z użytku pustostanami.
Oprócz tego, w ramach projektu trwa adaptacja przestrzeni publicznych do potrzeb obecnych i przyszłych mieszkańców - m.in. budowa chodników, placów zabaw i miejsc rekreacji oraz zieleńców.
Postęp prac w budynkach gminnych
Już cztery z czternastu remontowanych przez Bytomskie Mieszkania familoków na zabytkowym osiedlu Kolonia Zgorzelec zostały wyremontowane. W każdym z budynków powstanie od 2 do 4 lokali mieszkalnycho powierzchni od 47 do 75 mkw., które zasilą bytomski zasób mieszkań komunalnych.
- Za nami odbiór techniczny budynków o numerach 16, 27, 28 i 32. Zakres prac był ogromny, bo niezbędny był kapitalny remont począwszy od robót konstrukcyjnych związanych z wymianą stropów i odtworzeniem ścian, a skończywszy na wymianie stolarki i wszystkich instalacji - mówi Magdalena Górak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.
Dobiega też końca remont kolejnych pięciu kamienic o numerach 10, 11, 12, 13, 14, gdzie trwają ostatnie prace wykończeniowe. Drugie życie dostanie też budynek dawnej piekarni i pralni przy Kolonii Zgorzelec 31. Trwa obecnie procedura związana ze zmianą dokumentacji projektowej, która jest niezbędna, by nadać budynkowi funkcje mieszkalne. Na remont tego budynku planowane jest pozyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych.
Sporo pracy zostało do wykonania w budynkach o numerach 24 i 25, gdzie trwają prace związane z wymianą stropów i konstrukcji dachu. Roboty konstrukcyjne zostały zakończone w budynkach o numerach 7 i 35 - pod tymi adresami trwają prace związane montażem instalacji, stolarki okiennej oraz roboty elewacyjne.
W zabytkowych familokach remontowane jest wszystko: wzmacniane są fundamenty, kładzione nowe stropy, naprawiane ściany, remontowane dachy i jego ocieplenie, a lokale wyposażane są w łazienki oraz wszystkie niezbędne instalacje. Całość prac przebiega pod nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.
Po zakończeniu prac przez obecnych wykonawców, mieszkania będą wykańczane tak, aby można je było zasiedlić. Zgodnie z planem, wyremontowane lokale trafią do kolejnych mieszkańców, którzy oczekują na lokale zamienne np. po wykwaterowaniu z budynków o złym stanie technicznym lub w trakcie gruntownych remontów. Bytomskie Mieszkania przedstawiają już propozycje lokalowe kolejnym osobom z listy oczekujących.
Wyremontowane budynki wspólnot mieszkaniowych
Zakończyły się już prace w budynkach wspólnot mieszkaniowych w Kolonii Zgorzelec. Liderem projektu związanego z remontem 10 budynków sześciu wspólnot mieszkaniowych jest spółka ZBM-Towrzystwo Budownictwa Społcznego.
W ramach projektu realizowanego z Obszaru Strategicznej Interwencji w budynkach o numerach: 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 30, 36, odnowione zostały m.in. elewacje frontowe, wykonywane izolacje pionowe budynków, w części budynków wymieniono pokrycia dachowe z przemurowaniem kominów, remont klatek schodowych obejmujący wymianę sieci elektrycznej z odmalowaniem i remontem schodów, odnowienie drzwi wejściowych, wymiana okienek piwnicznych na częściach wspólnych.
Przestrzeń dobrze zorganizowana
Na osiedlu trwają także intensywne prace polegające na zagospodarowaniu terenów wokół budynków. W ramach inwestycji powstaje m.in. plac sportowy, budowane są nowe chodniki, a całości dopełnią tablice informujące o historii osiedla, elementy małej architektury oraz nasadzenia zieleni. Teren zostanie oświetlony i zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne.